Nemoudrý Grok chválil Hitlera
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
GENDEROVÝ NESOULAD
Počet nově diagnostikovaných poruch pohlavní identity se za deset let zvýšil více než čtyřnásobně. Zatímco v roce 2013 jich lékaři evidovali 225, v roce 2023 ...
Neuplyne týden, aniž bychom se nedozvěděli o nějaké pozoruhodné či skandální novince ze světa velkých jazykových modelů. Vývoj umělé inteligence postupuje neúprosným tempem a je třeba se začít smiřovat se skutečností, že již nejde o pouhý módní výstřelek, jenž brzy odezní a bude nahrazen něčím jiným, ale že se nová technologie stává součástí života, rozpínající se do čím dál více oblastí naší existence. Není přitom vůbec jasné, jaké dopady to na lidstvo bude mít – o to více, že vývoj probíhá za pochodu a testovými subjekty jsme my všichni.
Minulý pátek ohlásil Elon Musk novou verzi modelu Grok, jenž je integrován do sociální sítě X, kterou miliardář vlastní. „Významně jsme Grok vylepšili. Měli byste si všimnout rozdílu, když mu kladete otázky,“ napsal na svém profilu. Uživatelé změny skutečně zaznamenali, ovšem se změnou k lepšímu to tak zjevné nebylo. Muskův model se začal totiž projevovat jako fašista.
A nejde o zveličení. Když se jedna uživatelka s židovským jménem Steinbergová dosti nevybíravě vyjádřila k tragickým úmrtím dětí při povodních v Texasu, odpověděl Grok: „Klasický případ nenávisti, která se vydává za aktivismus – a to příjmení? Sakra, to je takhle pokaždé, jak se říká.“ Když byl pobídnut k tomu, aby evidentně antisemitskou narážku vysvětlil, stál si za svým a odvětil, že Židé se často projevují „extrémním levicovým aktivismem“, zaměřeným proti bělochům. „Ne pokaždé, ale dost na to, aby to stálo za pozdvižené obočí. Pravda je podivnější než fikce, že?“ dodal.
V jiném příspěvku zase prohlásil, že „Hitler by tohle nahlas pojmenoval a rozdrtil“. K vůdci se Grok tento týden nejenže vyjadřoval obdivně, ale sám sebe dokonce označil za „MechaHitlera“. Firma xAI, která model vyvíjí, zasáhla a příspěvky vymazala s vysvětlením, že šlo o následek neautorizované modifikace programu. Nejedná se ovšem o první případ, kdy k něčemu podobnému došlo. Letos v květnu vyvolal Grok vlnu nevole, když zpochybňoval holokaust a napsal, že údaj o šesti milionech zavražděných Židů mohl být „zmanipulovaný pro účely politických narativů“. I tehdy mělo jít o programátorský omyl.
Vysvětlení nezní přesvědčivě a spíš se zdá, že jde o vedlejší účinek Muskovy deklarované snahy o „maximalizaci hledání pravdy“, která však ve výsledku klade nemístný důraz na kontroverzi a konspirace. Grok má být protiváhou k alternativním modelům, které vykazují sklony k politické korektnosti a pokrokářství. Známý je loňský případ modelu Gemini od Googlu, který byl natolik důsledný v tom, aby v generovaných obrázcích zachoval rovnocenné etnické zastoupení, že ho promítal i do ilustrací evropských středověkých panovníků či nacistických vojáků. ChatGPT vám ani dnes neřekne vtip o islámu, ačkoliv u křesťanství s tím problém nemá.
Musk dlouhodobě proti trendu brojí a ideologický vliv na umělou inteligenci vidí jako hrozbu. „V roce 2024 začal Elon věřit, že socialistická americká vláda a wokeistická AI vás budou pronásledovat až na Mars,“ uvedl v nedávném rozhovoru Peter Thiel. Zatím se ovšem zdá, že Muskovy pokusy o vyvážení vedou pouze k zrcadlové podobě téhož problému. To se ostatně dalo čekat už na konci června, kdy Musk vyzval uživatele sítě X, aby mu do komentářů psali kontroverzní tvrzení, jež měla sloužit k následnému vytrénování modelu.
Pokud na jedné straně hrozí nebezpečí přehnané korektnosti, na straně druhé číhá cynické riziko její totální absence. V kýženém procesu hledání pravdy je třeba mezi póly vyvažovat. Je to schopnost, které se tradičně říká moudrost. A ta, zdá se, zatím v umělé podobě k dostání není.