1 Úleva na veřejnosti?

Nové pařížské pisoáry budí emoce. „Nestoudnost,“ volají kritici

, NOVÉ

Témata: ,

Výraz „veřejné toalety“ v Paříži získal nový význam. Město instalovalo čtyři pisoáry nového typu, přičemž jeden z nich i na velmi frekventovaný ostrov Ile St. Louis v centru metropole. Oproti běžným veřejným WC, které jsou obvykle umístěné v zákrytu stěn, návštěvník nových „ekotoalet“ zde stojí na odiv kolemjdoucích. Radnice se pisoáry snaží bojovat s močením na veřejnosti. Místní však mluví o nestoudnosti.

Vypadají jako odpadkový koš s červeno-chromovým šasi. Řeč je o tzv. uritrottoir, což je oficiální název nových pisoárů, který vznikl spojením francouzských slov pro pisoár a chodník. Město je dosud instalovalo čtyři. Nejvíce vášní však vzbuzuje ten na Ile St. Louis, neboť je nejvíce v centru a přímo u řeky Seiny, kde denně projde bezpočet místních i turistů. Stížnosti tak na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Není žádný důvod k tomu, umístit něco tak nestoudného a ošklivého na historické místo,“ ohradila se vůči novým pisoárům na ulicích majitelka místního obchodu s uměním, Paola Pellizzariová. Žena zároveň vyslovila obavu z toho, že by umístění toalety pouhých dvacet metrů od základní školy mohlo „svádět k exhibicionismu“.

Místní starosta Ariel Weil však o odstranění uritrottoirů nechce ani slyšet, i když přiznal, že o jejich přesném umístění se dá ještě debatovat. „Neustále mi chodí stížnosti na lidi, kteří močí na mostech, na stěny. Močení na ulici je skutečný problém,“ řekl Weil podle deníku New York Times.

Pisoáry zároveň fungují i jako záhonky s květinami. Navíc jsou opatřeny stébly, které se po nasáknutí močí později dají použít jako kompost. Pařížská vláda záchody podle deníku Independent označuje za „inteligentní“.

Prototyp uritrottoiru byl poprvé umístěn na pařížském nádraží Gare de Lyon minulý rok. Druhý byl i ve městě Nantes na západním pobřeží země. Problém s močením na veřejnosti již několik let řeší i jiné světové metropole. Moderní pisoáry jsou nainstalovány například v Amsterodamu a v několika městech v Austrálii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Paříž slaví a bojí se teroristického útoku. Mobilizuje přes 12 tisíc policistů

Z nového čísla Babiš napumpoval peníze do sebe a svých voličů. Stát utrácí o tři sta miliard víc než před šesti lety

Echo týdne: Londýn, Trumpův vrch a zklamání ● Svět:  Britská tragédie ● Komentář:  Mariánský sloup: katolická Klinika ● Kauza:  Stmívání nad Kostelcem ● Umění a kritika: Unavený boxer, který čeká, kdy přijde knokaut

Je liberální demokracie (dnes) možná? Klasický liberalismus ve světě, kde každému jde „o všechno“
Okamura je pro Evropu problematičtější než Babiš Rozhovor s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.