Kontroverzní návštěva v Německu: Erdogan otevře v Kolíně velkou mešitu

Erdogan v Německu

Kontroverzní návštěva v Německu: Erdogan otevře v Kolíně velkou mešituAKTUALIZOVÁNO
Německý prezident Frank Walter-Steinmeier se svým tureckým protějškem Foto:

Foto: Reuters

4
Svět
Sdílet:

Mezi Tureckem a Německem podle kancléřky Angely Merkelové přetrvávají hluboké názorové rozdíly, které se týkají například svobody tisku nebo právního státu. Šéfka německé vlády to v pátek v Berlíně řekla po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Zdůraznila také, že požaduje propuštění Němců, kteří jsou v Turecku stále ve vazbě.

"Na jedné straně existuje společný strategický zájem na dobrých vztazích - i z německé strany. Na druhé straně jsou ale hluboké názorové rozdíly v otázkách o tom, jak vypadá demokratická, svobodná, otevřená společnost," uvedla Merkelová po asi hodinu a půl dlouhém jednání na společné tiskové konferenci.

"Ujistila jsem se, že budeme prosazovat zájmy tureckých obyvatel v Německu a zasazovat se o život bez diskriminace," řekla také kancléřka po jednání s tureckým prezidentem.

Na páteční tiskové konferenci nakonec nebyl turecký novinář Can Dündar, který byl v Turecku odsouzen a nyní žije v berlínském exilu. Erdogan údajně zvažoval, že nepřijde před novináře, pokud bude Dündar přítomen. Žurnalista své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechtěl, aby se tisková konference zrušila kvůli jediné osobě a aby jeho kolegové neměli možnost položit Erdoganovi kritické otázky. Jednoho z novinářů bezpečnostní složky během tiskové konference vyvedly. Měl na sobě tričko s nápisem "Svobodu pro novináře v Turecku".

Proti tureckému prezidentovi se v pátek protestovalo také v ulicích německé metropole. Na akci uspořádané pod mottem "Erdogan není vítán" na Postupimské náměstí přišlo v podvečer asi 1500 lidí, tedy výrazně méně, než se očekávalo. Na bezpečnost v celém Berlíně dohlíží přes 4000 policistů.

Turecký prezident se v pátek setkal také se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem, který při schůzce kritizoval zatýkání politických oponentů v Turecku. "Mám jako prezident této země starost o německé státní příslušníky, kteří jsou v Turecku ve vazbě z politických důvodů," řekl Steinmeier. Obavy má podle svých slov také o turecké novináře, odboráře, právníky, intelektuály a politiky, kteří jsou v Turecku ve vazbě.

V souvislosti s pokusem o puč z léta 2016 bylo v Turecku propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160 000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50 000 lidí skončilo za mřížemi. Do vězení muselo také na 160 novinářů a kolem 150 médií muselo ukončit činnost. Také kvůli tomu v pátek někteří pozvaní němečtí politici nedorazí na slavnostní večeři, kterou pro Erdogana pořádá Steinmeier.

Třídenní návštěvu Německa, při níž panují mimořádná bezpečnostní opatření, zakončí Erdogan v sobotu otevřením jedné z největších evropských mešit v Kolíně nad Rýnem.

Čtěte také: Na obzoru převrat v Sasku? Nový šéf tamní frakce CDU nevylučuje budoucí koalici s AfD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články