Fialova vláda místo uvolňování přitvrzuje
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
SOUD S POLICISTOU
Bývalý policista Tomáš Strnad se při dnešním hlavním líčení přiznal k tomu, že letos v únoru napadl před nočním klubem na pražském Smíchově několik dívek. ...
Někdy se události sejdou tak, že ostře nasvítí, jak různí lidé žijí v úplně jiném čase a prostoru, přestože realita kolem nich je stejná. Přesně to se včera přihodilo vládě Petra Fialy. A neukazuje ji to vůbec v dobrém světle. Ani náhodou nevypadá jako kabinet změny, který jen před pár měsíci sliboval, jak restrikce a dohlížení nahradí doporučeními a důvěrou v lidi.
Dánský deník Jyllands Posten včera přinesl zprávu, že už v pondělí ukončí dánská vláda úplně všechny covidové restrikce a omezení. A země začne žít s covidem, tak jako žije s mnoha jinými respiračními infekcemi. Známý dánský ekonom Lars Christensen (s nímž před časem Týdeník Echo přinesl rozhovor, který je součástí knihy Proměny světa) to na Twitteru komentoval slovy. „Ano, omikron byl požehnáním. Žádné roušky, vakcíny, zavírání škol nebo lockdowny. Omikron jím byl (vakcíny pomohly s deltou).“
Dánsko není žádný průkopník. Na volný život s virem se před ním vydali už Britové. Všechny restrikce postupně uvolňují Irové. Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez chystá úplné zrušení karantén. Všemi těmito zeměmi se přitom v posledních dnech valila vlna omikronu výrazně silnější, než jaká dnes zasahuje nás. Nikde se kriticky nezaplnily nemocnice. A přesně na základě této zkušenosti si politici řekli, že přichází běžný život s covidem.
Člověk by čekal od Fialovy vlády změny a důvěry podobný přístup. Zvlášť když má ten obrovský luxus, že Britové, Francouzi, Irové, Dánové tu omikronovou cestu prošli před námi.
Ten, kdo nové vládní koalici uvěřil, přirozeně čekal, že hned po nástupu dodrží svůj slib. Že ukončí Babišův diskriminační přístup, kdy do restaurací a na veřejné akce nemohou lidé, kteří nejsou očkovaní a v posledních 180 dnech neprodělali covid. Koalice slibovala, že pokud covid pasy zůstanou, postačí PCR test, který bude samozřejmě hradit stát z veřejného zdravotního pojištění, když už něco takového vymáhá.
Ta restrikce neočkovaných nikdy nepadla. Platí dodnes. Fialova vláda se vymlouvá na omikron. Ten je ale podle všech dostupných dat výrazně méně nebezpečný, což už vidíme v reálném čase v mnoha zemích Evropy.
Kromě toho si vláda v tichosti začala chystat další restriktivní nástroj. Nový pandemický zákon projednala bez jakékoliv veřejné debaty a pokusila se ho protáhnout sněmovnou v legislativní nouzi, což zatím zbrzdil procedurální kličkou Tomio Okamura. Zákon, který včera detailně popisoval kolega Daniel Kaiser, v kostce dovoluje zavírat i to, co podle původního pandemického zákona, který končí s letošním únorem, nebylo možné. Jsou tam věci, které by vláda nikdy neměla mít bez parlamentu šanci dělat. Zavírat obchody, školy, nařizovat povinné testy. Vládní verze se navíc přijímala na dobu neomezenou, což se ve sněmovně nakonec podařilo zarazit.
Fialova vláda se jistě nechystá podle nového pandemického zákona omezovat život teď. Varovné ale je, že si vůbec narychlo ty restrikce připravuje, aby je měla po ruce k rychlému použití. To ukazuje nebezpečně restriktivní instinkty.
Zvlášť v době, kdy by měla spíš přicházet s plány, kdy ty současné restrikce ukončí. I klinická skupina na ministerstvu zdravotnictví už nějakou dobu navrhuje zastavit plošné testování bezpříznakových. A na testy a do izolací posílat jen ty nemocné. Což znamená ty, kdo mají příznaky. V Salonu Týdeníku Echo, který vyjde tento čtvrtek, zmíněný názor zastává i Válkova náměstkyně pro zdravotní péči, profesorka pneumologie Martina Koziar Vašáková, která dosud rozhodně nepatřila k žádným covidovým liberálům.
Od Fialovy vlády zatím o ukončení plošného testování, které posílá do karantén tisíce bezpříznakových lidí a především dětí, nezaznělo ani slovo.