Voda uložená v jaderné elektrárně Fukušima je stále radioaktivní

Radioaktivní voda

Voda uložená v jaderné elektrárně Fukušima je stále radioaktivníNOVÉ
Svět

Většina radioaktivní vody uložené v jaderné elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 zničilo zemětřesení a následná vlna cunami, stále není dostatečně vyčištěná. Bude třeba dalšího pročištění, než bude možné ji vypustit do oceánu, informoval v pátek provozovatel Fukušimy, firma TEPCO.

Firma TEPCO v minulých letech uvedla, že z vody dokáže odstranit všechny radioaktivní prvky s výjimkou tritia, které podle expertů v malém množství nepředstavuje nebezpečí.

V pátek TEPCO oznámilo, že podle studií voda stále obsahuje další prvky. Více než 80 procent z 900 000 tun vody uložených ve velkých nádržích překračuje limity radioaktivity pro vypuštění vody do životního prostředí. Proto firma hodlá v čištění vody pokračovat.

Experti stále diskutují o tom, co udělat s vodou použitou na chlazení poškozených reaktorů ve Fukušimě. Rybáři a místní obyvatelé se staví proti jejímu vypuštění do oceánu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Čtěte také: Tajemné manévry v Dánsku. Policie uzavřela mosty a zastavila trajekty. Nasazena byla i armáda