Trump oznámil monstrózní zvýšení cel na čínské zboží. Tamní trhy výrazně oslabily

Trump oznámil monstrózní zvýšení cel na čínské zboží. Tamní trhy výrazně oslabilyAKTUALIZOVÁNO
Ekonomika

obchodní válka

Echo24

Spojené státy od pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) ročně. Na twitteru to v neděli oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Obchodní jednání s Čínou podle něj pokračují, ale příliš pomalu. Čínské trhy po Trumpově tweetu výrazně oslabily a zaznamenaly nejhlubší propad za poslední roky.

Prezident zároveň pohrozil, že Spojené státy „zanedlouho“ zavedou 25procentní clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč), které zatím clu nepodléhají.

Představitelé americké vlády přitom opakovaně ujišťovali, že vyjednávání s Pekingem o odstranění vzájemných obchodních překážek postupují dobře, upozorňuje server CNBC. Trump o zvýšení desetiprocentního cla mluvil už na začátku roku, po zahájení rozhovorů ale tento krok pozdržel.

„Těch deset procent se v pátek zvýší na 25 procent. Další zboží za 325 miliard dolarů, které nám Čína posílá, zůstává nezdaněné, ale zanedlouho bude, a to sazbou 25 procent,“ napsal Trump na twitteru. Poplatky, které platí Čína za vývoz do USA podle prezidenta neměly velký dopad na cenu výrobků, náklady podle něj nese hlavně Čína.

„Obchodní dohoda s Čínou pokračuje, ale příliš pomalu, protože oni se snaží začít s jednáním znovu. To ne!“ dodal Trump.

Čínské trhy po hrozbě oslabily

Po Trumpově nedělním oznámení se proměnila situace na čínských akciových trzích. Ty totiž během pondělí výrazně oslabily a hlavní indexy by mohly zaznamenat nejhlubší propad za tři roky.

Index CSI300, který zahrnuje čínské blue chips, v závěru obchodování odepsal 5,8 procenta na 3688 bodů. Podobně index Shanghai Composite klesl o 5,6 procenta na 2905 bodů, index STI burzy v Singapuru pak ztratil 3,1 procenta na 3286 bodů.

Propad se nevyhnul ani burze v Hongkongu. Index Hang Seng před koncem obchodování odepisoval asi 3,3 procenta na 29 089 bodů. Ušetřeny zůstaly naopak trhy v Jižní Koreji a Japonsku, kde jsou burzy zavřené.

Na více než tříměsíční minimum spadla čínská měna jüan, která po třídenní pauze v obchodování způsobené svátky ztratila jedno procento. Posílen chystaným zvýšením dovozních cel je naopak japonský jen, považovaný v dobách napětí za bezpečnou měnu. Dolar vůči němu po 09:00 SELČ ztrácel 0,4 procenta na 110,65 JPY.

Zpevňuje rovněž zlato, ve stejnou dobu přidávalo 0,2 procenta nad 1284 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu).

Čtěte také: Internetová revoluce od Muska? Satelitní sítě nabídnou levné připojení a 100% pokrytí planety

Kočky v ozbrojených silách Putina. Blondýnka vyhrála titul miss gardistka

Související články