7 Prezidentské volby 2018

Největší překvapení voleb? Jen čtyři procenta pro Topolánka

NOVÉ

Témata: , , , ,

Podle očekávání vyhrál první kolo prezidentské volby Miloš Zeman a do druhého s ním postoupil Jiří Drahoš. Překvapením voleb je výsledek expremiéra Mirka Topolánka, jehož ostrý vstup do kampaně přišel v listopadu 2017. Zemi následně zaplnily jeho billboardy. Zkušenosti z nejvyšších pater politiky ani odborníci na volební kampaně ale nestačili a Topolánek obsadil se ziskem 4,3 procenta šesté místo.

Vizuálně výrazná kampaň Mirka Topolánka zaplavila Českou republiku poté, co loni v listopadu oznámil, že se zúčastní boje o Pražský hrad. Topolánek dále vykázal dary za 9,4 milionu korun a bezúplatná plnění za dalších 1,3 milionu. Vyplývá to z údajů o financování kampaní, které měli prezidentští kandidáti odevzdat do pondělní půlnoci. V prvním kole získal 4,3 procenta hlasů. „Děkuji všem, kteří mi hlas dali, i všem podporovatelům. Byly to úžasné dva měsíce,“ uvedl v sobotu Topolánek.

Na Topolánkově kampani se přitom podílel Jakub Horák, který byl před říjnovými sněmovními volbami mediálním stratégem úspěšné kampaně Pirátů, již se poprvé dostali do dolní komory. V minulosti se Horák podílel i na policejní náborové kampani Pomáhat a chránit.

„Well, porážka je to drtivá, to se musí nechat. Kampaň líp udělat nešla, ale společenská nálada je jasná, minulost odpárat nejde a z průzkumů to bylo vidět. Gratuluju manažerům ostatních kampaní i kandidátům, děkuju těm, kdo podpořili MT a Jiřímu Drahošovi držím palce v druhém kole,“ napsal mimo jiné v sobotu večer Horák na svém Facebooku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Topolánek byl navíc jediný z kandidátu, s výjimkou prezidenta Miloše Zemana, který má přímou zkušenost s vrcholnou politikou. Od roku 1998 byl senátorem a o čtyři roky později se stal druhým předsedou ODS. Na postu předsedy vystřídal Václava Klause. Premiérem se stal v roce 2006. O tři roky později jeho vládě vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru. Expremiérovi právě díky jeho politickým zkušenostem někteří předvídali slušný volební zisk.

Oproti tomu u dalších poražených kandidátům se výrazný výsledek ani neočekával. Realisty nominovaný Jiří Hynek získal 1,23 procent hlasů, Petra Hanniga volilo 0,56 procenta lidí a pro kandidáta Občanské demokratické aliance Vratislava Kulhánka, jenž skončil na poslední příčce, hlasovalo 24 442 voličů, tedy 0,47 procenta.

Viditelně zklamaný byl z volebního výsledku hlavně Kulhánek. „Byl jsem nemile překvapen, počítal jsem s mnohem lepším výsledkem,“ komentoval Kulhánek sobotní výsledky voleb. Sešlo se podle něj několik důvodů, proč nezískal víc. Vedle atmosféry, která nahrávala volbě favoritů, jmenoval, že řada lidí jeho kandidaturu nebrala vážně. „Což nebyla pravda,“ uvedl Kulhánek s tím, že možná nešli k volbám lidé, na které spoléhal. Vliv podle něj měl i jeho postoj k euru.

Oproti tomu Hannig si pochvaloval, že neskončil poslední a pro druhé kolo podpořil současného prezidenta Miloše Zemana. „Já jsem spokojen, děkuji všem svým voličům. Já jsem neměl žádnou reklamu, vyskytoval jsem se jen v debatách. Dal jsem si takový cíl, že budu spokojen, když budu předposlední, a to zatím jsem,“ řekl Hannig ČTK. Dodal, že do kampaně šlo dohromady jen 47 000 korun na spoty v televizi a rozhlase.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Mirek Topolánek uznal prohru. Ve druhém kole podpoří Jiřího Drahoše

Drahoš se vyhnul debatě s Topolánkem. ,Nestíháme,‘ zní z jeho týmu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.