1 Vedení CEFC Europe

Tvrdík je zpět ve vedení CEFC Europe. Stal se místopředsedou představenstva

, NOVÉ

Témata: ,

Jaroslav Tvrdík se vrací zpět do vedení CEFC Europe. Post musel opustit poté, co ho dovolala finanční skupina J&T. Dalšími členy představenstva byli jmenováni Ren Xia, jednatelka společnosti Rainbow Wisdom, Chan Chauto, Marcela Hrdá a zpět je i bývalý Evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie Štefan Füle.

„Na prvním zasedání představenstva CEFC Europe v novém složení byla předsedkyní představenstva zvolena paní Ren Xia a místopředsedou představenstva pan Jaroslav Tvrdík. Z dozorčí rady byli odvoláni pan Štefan Füle a pan Wang Mingtai. Členem dozorčí rady byla zvolena paní Ming Li,“ stojí v tiskové zprávě CEFC.

Společnost J&T Private Investments (JTPI) kvůli nezaplacení pohledávek přebrala před dvěma týdny výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management.

 J&T se v pátek dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC Europe. Následně oficiálně potvrdila, že již obdržela dlužnou částku 11,5 miliardy Kč. J&T slíbila,že postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC a odvolávat své zástupce ve společnosti.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Do majetku CEFC v Česku patří mimo jiné budova bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativní komplex Florentinum nebo fotbalová Slavie.

Čtěte také: Piráti chtějí svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Kvůli kůrovcové kalamitě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.