1 Vedení CEFC Europe

Tvrdík je zpět ve vedení CEFC Europe. Stal se místopředsedou představenstva

, NOVÉ

Témata: ,

Jaroslav Tvrdík se vrací zpět do vedení CEFC Europe. Post musel opustit poté, co ho dovolala finanční skupina J&T. Dalšími členy představenstva byli jmenováni Ren Xia, jednatelka společnosti Rainbow Wisdom, Chan Chauto, Marcela Hrdá a zpět je i bývalý Evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie Štefan Füle.

„Na prvním zasedání představenstva CEFC Europe v novém složení byla předsedkyní představenstva zvolena paní Ren Xia a místopředsedou představenstva pan Jaroslav Tvrdík. Z dozorčí rady byli odvoláni pan Štefan Füle a pan Wang Mingtai. Členem dozorčí rady byla zvolena paní Ming Li,“ stojí v tiskové zprávě CEFC.

Společnost J&T Private Investments (JTPI) kvůli nezaplacení pohledávek přebrala před dvěma týdny výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management.

 J&T se v pátek dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC Europe. Následně oficiálně potvrdila, že již obdržela dlužnou částku 11,5 miliardy Kč. J&T slíbila,že postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC a odvolávat své zástupce ve společnosti.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Do majetku CEFC v Česku patří mimo jiné budova bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativní komplex Florentinum nebo fotbalová Slavie.

Čtěte také: Piráti chtějí svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Kvůli kůrovcové kalamitě

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.