4 Fotky u Osvětimi

Selfie se vymkla kontrole. Nepózujte v Osvětimi na kolejích, prosí muzeum turisty

, NOVÉ

Témata: , ,

Muzeum v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi požádalo návštěvníky, aby přestali pózovat na kolejích vedoucích do někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Výzvy si povšimla mimo jiné britská stanice BBC, která připomněla, že nacisté v Osvětimi zavraždili skoro milion Židů a desítky tisíc dalších lidí, hlavně Poláků.

„Pamatujte, že jste na místě, kde zabili více než milion lidí. Mějte úctu k jejich památce. Jsou lepší místa, kde se dá naučit chodit po kladině, než na místě symbolizujícím deportace statisíců lidí k vyhlazení,“ uvedlo muzeum na twitteru. Zde také zveřejnilo snímky pózujících turistů, pokoušejících se udržet rovnováhu na kolejích před objektivy fotoaparátů a mobilů.

„Je to velice důležité upozornění, naše fotografické návyky se vymkly kontrole,“ odvětila v reakci na výzvu muzea Francesca, která se do Osvětimi možná v létě podívá – a, jak ujistila, pravidla pro fotografování bude respektovat, vždyť „bez historické paměti nejsme nic“.

„Nechápu, proč lidé používají Osvětim jako pozadí a pořizují si záběry, jak se smějí na místě, kde – jak vědí – zavraždili tisíce nevinných lidí,“ shodla se Moran Blytheová.

Stanice BBC na svém webu připomněla, že to není poprvé, kdy snímky z Osvětimi vyvolaly rozruch. Breanna Mitchellová z Alabamy si v roce 2014 pořídila v Osvětimi „selfíčka“ s širokým úsměvem, která na internetu vyvolala poprask a dospívající dívce začaly na mobil přicházet výhrůžky smrtí.

Celosvětové „selfie-šílenství“ opakovaně vyvolává diskuse o tom, kde je vhodné podobné snímky pořizovat a kde nikoli. Kritice se nevyhnuli ani nejvyšší světoví představitelé – například americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, kteří si pořizovali selfie v prosinci 2013 na pohřbu Nelsona Mandely.

Osvětim se stala symbolem vyvraždění šesti milionů Židů během druhé světové války. Jen v Osvětimi bylo zmařeno na 1,2 milionu životů, většinou židovských. K vězňům osvětimských táborů patřilo také na 50 000 československých občanů – Židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6000.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel válečný veterán Milan Píka, syn popraveného Heliodora Píky

Za státní pohřeb McCaina mi nikdo nepoděkoval, stěžuje si Trump

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.