Zbabělci a zoufalci

Zbabělci a zoufalci
Jan Hamáček Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Komentáře

KOMENTÁŘ

Dalibor Balšínek

Jsou to nuly. Zoufalci. Zbabělci. Sociální demokraté. Nepochopili, s kým mají tu čest, a proto nemají právo na další existenci. Nepochopili, že politická pravidla, ve kterých si posledních dvacet let žili, jsou dávno passé. Nežijeme ve vyspělé demokratické společnosti, ale v džungli, kde vládne bezohledné monstrum, které všechna malá a slabá zvířátka rozsápe a sežere. 

Včerejší rozhodnutí vedení sociální demokracie nehlasovat o nedůvěře a v pátek utéct ze sněmovny je rozhodnutí pro politickou sebevraždu. Ano, kdyby se zachovali mužně a čestně, nezabránili by vládnutí Andreje Babiše, jeho kabinet by sice padl, ale s podporou prezidenta, komunistů a SPD by zůstal u moci.

Mohli se tak ale postavit vedle stran, pro něž je nepřijatelné, aby zemi vedl člověk důvodně podezřelý ze závažného podvodu a ze zavlečení vlastního syna na východní Ukrajinu. Svým včerejším alibistickým rozhodnutím tyto metody premiéra posvětili. Mohli si také nechat naději na politickou budoucnost, ale rozhodli se být nečestnými užitečnými idioty, kteří ve vládě Andreje Babiše stejně nic nezmohou. V opozici by totiž v důsledku dosáhli více než v současné koalici. Proč by jim teď měl někdo věřit, že prosadí něco ze svého volebního programu, když za vlády Bohuslava Sobotky si veškeré úspěchy stejně připsal Andrej Babiš? Nebyli schopni svoji práci prodat tenkrát, proč by toho měli být schopni nyní?

Jan Hamáček, který je na prvním místě zodpovědný za tuto potupu sociální demokracie, nechápe, že Andrej Babiš pro své vystupování v zahraničí nemůže vládnout s komunisty a SPD, že tato případná vláda by nikdy nemohla fungovat, protože byznys Andreje Babiše je postavený na evropských dotacích. A pro Brusel je Okamura těžko skousnutelný – stejně jako pro Okamuru Brusel. Pro demokratickou stranu je horší vládnout s Andrejem Babišem než nechat Babiše vládnout s komunisty a Okamurou.

Jak o sociálních demokratech smýšlí Andrej Babiš, jsme se dozvěděli několik hodin poté, co oznámili své rozhodnutí. Nedostalo se jim pochvaly, nedostali cukříček, dostali pohlavek, že si dovolují nehlasovat v pátek pro jeho vládu. 

Sociální demokraté jsou na konci svých sil, jsou jako podvedená manželka, která přijde na všechny nevěry, a místo toho, aby se svému muži postavila a odešla, nechá se ponižovat sprostým nadáváním, že nemá doma uklizeno a navařeno.