1 UMĚLÁ INTELIGENCE

S odhalením opilých zákazníků by Uberu mohla pomoct umělá inteligence

, NOVÉ

Témata: ,

Společnost Uber zvažuje využití technologie umělé inteligence ke kontrole opilosti zákazníků. K určení stavu zákazníka by mělo dojít například díky datům o jeho pohybu či úspěšnosti psaní slov, které lze z telefonu získat. Vyplývá to z podané patentové přihlášky, o níž informoval server BBC.

Smyslem takového využití technologie umělé inteligence je dát řidičům služby Uber možnost zvážit, zdali chtějí přijmout zákazníka, který je na noční cestě domů pod vlivem alkoholu.

Aplikace, kterou uživatelé Uberu využívají k přivolání řidičů, by tak teoreticky mohla sbírat i další informace o svých uživatelích. Jedná se o ukazatele, které by měli odhalit člověka pod vlivem alkoholu či návykových látek, jako je poloha uživatele, přesnost a rychlost psaní slov na klávesnici či úhel, pod nímž uživatel telefon drží. Systém by se měl být schopný naučit, jak s aplikací a telefonem zachází uživatel běžným způsobem a v těchto případech detekovat odchylku od normálního chování.

Kritici tohoto nápadu připomínají dřívější velký skandál Uberu, který odhalil řadu případů sexuálního obtěžování z řad zaměstnanců. Upozorňují, že by takovýto sběr dat mohl naopak pomáhat pachatelům vybírat si zranitelné cíle.


Čtěte také: Umělá inteligence se vymyká kontrole, tvrdí vědec, který ji vytvářel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.