Jak na nedostupné bydlení v Praze? Mladí architekti navrhnou nájemní bydlení

Nedostupné bydlení

Jak na nedostupné bydlení v Praze? Mladí architekti navrhnou nájemní bydleníNové 1
Domov
Sdílet:

Nedostupnost bydlení v Praze a šílené ceny bytů se promítly do tématu architektonické soutěže Young Architect Awards (YAA). Její účastníci se letos zaměří na návrh řešení nájemního bydlení. To je alternativou vlastního. V západní Evropě je nájem běžnější než v Česku, u nás ho využívá asi pětina lidí.

Účastníci architektonické přehlídky YAA se letos zaměří na návrh řešení nájemního bydlení. Své práce mohou do 28. června 2019 přihlašovat studenti i začínající architekti do 33 let. Stejně jako loni pokračuje spolupráce s pražským Institutem plánování a rozvoje.

Soutěžící si mohou pro svůj návrh nájemního bydlení vybrat lokalitu dle vlastního uvážení, navrhovat výstavbu ale také lze v doporučených lokalitách v Praze, Brně a Ostravě. Jednou z doporučených lokalit je Libeň-Hájek. Nová zástavba pro bydlení by zde měla vymezit veřejný prostor ulice Pivovarnické a Na Hájku, kde jsou nyní garáže a neudržovaná zeleň.

K vyhlášení výsledků soutěže, která se koná v rámci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, dojde 10. září 2019 v prostoru CAMP v Praze. Stejně jako loni bude akce propojena s vyhlášením výsledků cen Architekt roku a Architekt obci

Dále čtěte: Šílené ceny bydlení: Nové byty se v Praze nabízejí průměrně za sedm milionů

Zůstane vlastní bydlení v Praze nedostupné?

Zahájení soutěže YAA provázela diskuze na téma nájemního bydlení. Z té vyplynulo, že nájemní bydlení je reálnou variantou k vlastnímu bydlení. Nájemní domy by se měly řešit komplexně, přizpůsobit se často se měnícím obyvatelům. Musí proto být nerozbitné, nízkoenergetické, lehce udržovatelné, obsahovat širší nabídku společných prostorů a služeb a byty by měly být spíše menší.

Podle ředitele Sekce detailu města IPR Jaromíra Haince se zvyšují požadavky na kvalitu bydlení. Zatímco v roce 1991 stačilo jednomu obyvateli k bydlení v průměru 16,1 m2, nyní je to už více než 31,6 m2, upozornil Hainc. Situace v Praze se zhoršuje mimo jiné také kvůli každoročnímu vysokému přírůstku obyvatel, vzniká tím deficit v řádech tisíců bytů ročně.

„Jsem přesvědčen, že není možné jen kopírovat zahraniční vzory, ale je nutné přizpůsobit je našim potřebám. Zadání soutěže YAA pro nás přinese impulsy k debatě, kterou vedeme na IPR i s vedením města,“ řekl Jaromír Hainc.

Dále čtěte: Extravagantní dům se sochami Davida Černého. Vyroste u barokní Invalidovny, jíž zčásti zastíní

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články