Může to být ANO, SPD či Trikolóra, říká o novém politickém angažmá Foldyna

Foldyna končí v ČSSD

Může to být ANO, SPD či Trikolóra, říká o novém politickém angažmá FoldynaRozhovor 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Poslanec Jaroslav Foldyna po 30 letech odchází z ČSSD. Kam zamíří dále, bude dle něj záviset na tom, kam zamířili bývalí voliči ČSSD. „Může to být ANO, Trikolóra, může to být i SPD. To jsou politické strany, jejichž preference stojí také z části na voličích ČSSD,“ řekl deníku Echo24.

Jaké důvody vás odvádí z ČSSD?

Já se se stavem v ČSSD dlouhodobě rozcházel. Pokoušel jsem se s tím něco udělat, byl jsem místopředseda. Nic se mi ale nepodařilo, a tak jsem se rozhodl to neprodlužovat. Ukončuji své členství k 25. únoru. Sociální demokracie vždy zastupovala pracující většinu. ČSSD se teď ale diverzifikovala na to, že zastupuje různé dílčí menšiny. Mně to připadá, jako bychom chtěli upřednostnit vládu menšiny nad vládou většiny. Zaměřujeme se na dílčí problémy. Archaicky a s nadsázkou řečeno člověk práce nám z toho vypadl.

Potom je důvod postoj v rámci zahraniční politiky, kterou reprezentuje ČSSD. Není v zásadě žádný rozdíl, když by zahraniční politiku vedl Karel Schwarzenberg nebo Tomáš Petříček. Vážím si obou, ale s jejich politickými pohledy a postoji jsem se nikdy neztotožnil.

Už to vaši kolegové vědí, že odcházíte?

Ne, protože to rozhodnutí jsem učinil právě teď.

Chtěl byste zůstat v klubu ČSSD?

To teď nejsem schopen říct. Někdo se rozchází špatně se svými kolegy, ale já nemám žádnou osobní při s nikým ze sociální demokracie. Rozcházíme se v řadě názorů na politická témata. Nevím ale, co se teď bude odehrávat.

Víte, kam zamíříte dál?

Já budu mířit za svými voliči. Jsem v politice 30 let a mí voliči jsou těch dolních deset milionů. To používám bonmot pana prezidenta Zemana. Pamatuji jeho období v sociální demokracii. To byly ty nejlepší roky sociální demokracie, chci se k té politice vrátit. Budu dělat politiku pro lidi práce.

Říkáte, že chcete zastupovat své voliče. Ale to se u nás děje skrze politické strany. Takže zamíříte do nějaké jiné strany?

Budu hledat, kam těch původních voličů ČSSD odešlo nejvíce.

Čili cesta povede tam, kam myslíte, že vede cesta původních voličů sociální demokracie?

Určitě.

Jak to budete zjišťovat?

Tak já s nimi mluvím, minimálně s voliči ze svého regionu. Co je dobré pro občana z mého regionu, to je dobré i pro mě a mou politiku. Musím především naplňovat potřeby České republiky a to chci dělat.

Může ta nová strana být ANO nebo Trikolóra?

Může to být ANO, Trikolóra, může to být i SPD. To jsou politické strany, jejichž preference stojí také z části na voličích ČSSD. Největší odliv voličů ČSSD je k ANO a SPD. To je pravda.

Máte pro sebe časový limit, kdy chcete své zjišťování skončit a stát se členem jiné strany?

Limit si nedávám, ale bude to brzy znát.

Jmenoval jste tři strany. Sondoval jste u jejich představitelů, zda by o vás stáli?

Ne, takhle bych to neviděl. Samozřejmě jsem se se zástupci těch stran běžně v kontaktu, prosazujeme spolu některé dílčí záležitosti.

Budete chtít kandidovat do sněmovny i v příštích volbách?

Na to je velmi brzo, abych vám odpovídal. Uvidím, jak budu vnímán dál voliči.

Dále čtěte: Jaroslav Foldyna vystupuje z ČSSD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články