„Někdy musíte z jednání odejít,“ řekl Trump. S Kimem se na summitu nedohodl na ničem

„Někdy musíte z jednání odejít,“ řekl Trump. S Kimem se na summitu nedohodl na ničemAKTUALIZUJEME
Svět

Summit bez výsledku

Severokorejská delegace chtěla, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což nešlo udělat. Po dvoudenním jednání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, které dnes ve vietnamské metropoli skončilo bez dohody, to řekl americký prezident Donald Trump. V Hanoji dnes mělo být podepsáno společné prohlášení, ceremonie se však neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen plánovaný společný oběd obou státníků.

"Někdy musíte z jednání odejít, a to byla ta chvíle," poznamenal šéf Bílého domu. "(Kim Čong-un) má určité představy, které ale neodpovídají našim představám," vysvětloval Trump na tiskové konferenci, proč schůzka skončila dříve a bez dohody. Postoje obou stran jsou přesto podle něj "bližší" než před rokem. "V tuto chvíli jsme se ale rozhodli z jednání odejít," dodal.

Jak americký prezident upřesnil, Kim Čong-un vyjádřil ochotu uzavřít nejvýznamnější severokorejské jaderné zařízení v Jongbjonu. Výměnou za to chtěl zrušení všech protiseverokorejských sankcí. Na to však americká strana odmítla přistoupit. Cílem Spojených států je celkové jaderné odzbrojení Severní Koreje. Dokumenty k podepsání byly podle Trumpa připraveny. "Chtěl jsem to ale udělat správně. Někdy je lepší udělat to správně, než rychle," dodal šéf Bílého domu.

I bez dohody nicméně severokorejský vůdce podle Trumpa slíbil, že nebude pokračovat v jaderných a raketových zkouškách. "Věřím mu a doufám, že své slovo dodrží," dodal americký prezident.

"Přál bych si, abychom se dostali dál, ale stále jsem optimista," komentoval jednání americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který na tiskové konferenci vystoupil po Trumpově boku. Americká strana podle něj žádala Kima o více ústupků, "on ale nebyl připraven to udělat".

Trump a Kim zahájili jednání v Hanoji ve středu. Dnes spolu mluvili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a následně pokračovali v rozhovorech za účasti poradců.

Hanojský summit byl druhou vrcholnou schůzkou USA a KLDR po loňském setkání Trumpa a Kima v Singapuru. Oba vůdci se ale zatím nedohodli, zda a kdy by se měl konat třetí summit, poznamenal zpravodajský server BBC. Další setkání s Kim Čong-unem se může uskutečnit brzy, ale také se nemusí konat delší dobu, řekl k tomu na tiskové konferenci americký prezident. Dodal ale, že dohodu chce dojednat přímo se severokorejským vůdcem.

Trump po tiskové konferenci ihned odletěl zpátky do Spojených států. Kim Čong-un médiím žádné vyjádření neposkytl. Podle vietnamské diplomacie ho nyní čeká dvoudenní návštěva Vietnamu; bližší informace o jeho programu nebyly zveřejněny.

Nedosažení dohody nemusí podle expertů, které citovala agentura Reuters, znamenat selhání. "Nedosažení dohody dnes neznamená, že nějaká dohoda nebude ani v následujících měsících," uvedl jihokorejský odborník Lim So-ho. Podle Davida Kima z washingtonského Stimson Center je důležité, aby obě strany chtěly pokračovat v rozhovorech. Jestliže tomu tak bude, můžeme v budoucnu očekávat "určitý pokrok", soudí tento expert. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.