V Polsku po televizní reportáži zatkli tři neonacisty. Slavili Hitlerovy narozeniny

V Polsku po televizní reportáži zatkli tři neonacisty. Slavili Hitlerovy narozeninyNOVÉ
hořící hákový kříž Foto:

Foto: printscreen / TVN24

Svět

zatčení neonacistů

voš

Polské orgány zatkly a obvinily tři lidi z propagování fašismu. Učinily tak po tom, co televizní zpravodajský program TVN24 odhalil podrobnosti o neonacistické skupině v Polsku, která vloni oslavovala narozeniny Adolfa Hitlera. V úterý to oznámila prokuratura, na kterou se odvolává agentura AP.

Obviněným hrozí trest až dva roky vězení. Mluvčí prokuratury Ewa Bialiková uvedla, že u jedné zadržené osoby byla nalezena zbraň a střelivo. Premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že stát nebude tolerovat žádné používání totalitních symbolů, a chce, aby byla tato neonacistická skupina postavená mimo zákon.

Soukromá zpravodajská televize TVN24 odvysílala v sobotu skandální odhalení o neonacistické organizaci „Hrdost a modernost,“ jejíž členové oblečení v nacistických uniformách vloni na jaře oslavovali Hitlerovy 128. narozeniny.  

Polsko bylo během druhé světové války napadeno a okupováno nacistickým Německem a Sovětským svazem. Během vojenského konfliktu zemřelo šest miliónů Poláků, polská města byla srovnána se zemí a kulturní dědictví bylo vypleněno. Existence skupiny nakloněné Hitlerovi proto vyvolala v zemi šok a odpor  

„V Polsku nemůžeme tolerovat nacistické ani komunistické symboly,“ řekl premiér Morawiecky na tiskové konferenci ve Varšavě. „Jejich používání je proti zákonu a proti všem našim hodnotám.“ dodal.  

Premiér rovněž poděkoval novinářům, kteří tajně zdokumentovali činnost uvedené neonacistické organizace. Její členové v noci v lese u oltáře skandovali nacistický pozdrav „Sieg Heil“ a chválili Hitlera, přičemž hořel hákový kříž.

„Chtěl bych všechny přítomné vyzvat, abychom si společně připili na Adolfa Hitlera, na naše milované Polsko a na nás. Heil Hitler, Heil Hitler, Heil Hitler,“ prohlásil na videu podle Deutsche Welle jeden z členů organizace. „Hitler byl opravdový džentlmen, ženy jím byly fascinovány, děti jej obdivovaly. Byl opravdu slušným člověkem, který nikdy neklamal a nikdy se nechoval špatně,“ řekl další účastník oslav.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

U podezřelých úřady našly nacistické uniformy. Jeden ze zadržených byl identifikovaný jako Mateusz S., který byl vůdcem neonacistické skupiny.  

Mezinárodní organizace Světový židovský kongres v pondělí uvedla, že vítá konání polské vlády: „Rychlé odsouzení a opovržení oslavy nacismu je správné rozhodnutí, stejně jako zahájení trestního stíhání.“ 

Šéf organizace Robert Singer však dodal, že by to nemělo být vnímané jako izolovaný případ a poukázal na listopadové shromáždění ultranacionalistů v Den nezávislosti Polska, které přilákalo 60 000 lidí, přičemž někteří skandovali hesla zastávající nadřazenost bílé rasy.

Čtěte také: Nová fakta o záchraně židovských dětí: Wintonův vlak nebyl první