Tajnosti kolem nového šéfa GIBS. Ani poslanci neznají všechny kandidáty

Jednání bezpečnostního výboru

Tajnosti kolem nového šéfa GIBS. Ani poslanci neznají všechny kandidátyNOVÉ
Sídlo GIBS na pražském Břevnově. Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Sefjo – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31699404

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Velké emoce mezi poslanci na bezpečnostním výboru vzbudilo projednání kandidáta na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Radima Dragouna. Ten byl vybrán ve výběrovém řízení komisí, kterou sestavil sám premiér Andrej Babiš. Jména dvanácti neúspěšných kandidátů se však členové výboru nedozvěděli, protože dva kandidáti nesouhlasili, aby se jejich jména poslanci dozvěděli. To naštvalo opoziční členy výboru, kteří požadují úplné informace. „V několika případech jednáme o utajovaných skutečnostech. Na ty nárok máme a na jména z výběrového řízení nemáme?“ řekla pro Echo24 členka výboru Jana Černochová (ODS).

Jméno kandidáta Radima Dragouna, který byl navržen do čela GIBS, se muselo projednat na sněmovním bezpečnostním výboru. Na doporučení výběrové komise ho nominovala vláda vedená Andrejem Babišem. Premiér ve středu před bezpečnostním výborem uvedl, že výběr kandidáta je poprvé v historii transparentní, protože do ní nezasahuje žádný politik. Narážel tím tak na předchozí zvolené ředitele, které vybral bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Předseda vlády měl poté obvinit místopředsedu komise pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS), který měl říci, že si komisi pro výběrové řízení vybral Andrej Babiš sám. „Ze lži jsem pak musela usvědčit pana Babiše já, protože jsem si přečetla, co nám napsal v dopise. Tam uvedl, že on jmenoval komisi. Za co pak Pavla Žáčka obvinil, když si tu komisi jmenoval? Jestli mu ji připravovali úředníci je druhá věc, ale sám se každopádně přiznal, že ji jmenoval,“ řekla pro Echo24 Jana Černochová.

Poslancům také vadilo, že ve výběrové komisi nezasedl zástupce policie, i když pod GIBS spadá spolu s celníky a Vězeňskou službou. „Přijde mi ale iracionální, že Babiš do komise přizval zástupce vězeňské služby, hasičů, celníků, ale nepřizval zástupce policie. Buď tam měli být všichni anebo nikdo,“ řekla Jana Černochová.

Nejvíce emocí však vyvolalo zatajení jmen neúspěšných uchazečů o post šéfa inspekce. Podle vládních úředníků je důvodem předpis o ochraně osobních údajů. „Premiér Babiš ani zástupci úřadu vlády nám nebyli v rozporu s prezentovanou transparentností schopni odpovědět na otázku, kdo určil členy výběrové komise, a proč v ní nebyl zastoupen policejní prezident generálmajor Tomáš Tuhý, podobně jako vedoucí představitelé jiných bezpečnostních sborů, složek či dokonce zpravodajské služby. Úřad vlády navíc členům výboru odmítl identifikovat dva z dvanácti kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili,“ řekl Pavel Žáček.

Zatajení jmen vadilo také prvnímu místopředsedovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi. „Rozhodně mi vadí, že nemáme možnost vidět jména všech kandidátů. Pokud jako výbor pro bezpečnost máme, dle zákona, jmenování nového ředitele projednat, považoval bych to samozřejmě za samozřejmost. Pan doktor Dragoun je jistě silným kandidátem, má vizi, zkušenosti. Jen nastupuje, pro něj bohužel, s puncem člověka, který měl nahradit odstřeleného ředitele Murína,“ řekl pro Echo24 Vít Rakušan.

Členka výboru Jana Černochová dokonce navrhla, aby se výbor uzavřel. „V několika případech jednáme o utajovaných skutečnostech. Na ty nárok máme a na jména z výběrového řízení nemáme?“ řekla Jana Černochová. Sama pak uvedla, že po úřadu vlády bude požadovat koncepce, které uchazeči předložili.

Před výborem se Radim Dragoun nechal slyšet, že se zaměří na zatížení jednotlivých pracovišť a také na vnitřní kontrolní orgány inspekce. „Chtěl bych, aby spolupráce útvarů byla taková, aby se inspekce neobávali slušní policisté, ale pouze ti, kteří se dopustí trestné činnosti,“ řekl Radim Dragoun.

Poslancům před výborem také řekl, že nebude ovlivňovat trestní kauzy, tedy ani pokud se týkají Andreje Babiše. „Nebudu ovlivňovat kauzy nikoho,“ řekl Radim Dragoun.

Čtěte také: Výběrové řízení bude divadýlko, tvrdí o GIBS bývalý elitní důstojník

Předseda vlády Andrej Babiš měl prsty v rezignaci bývalého šéfa GIBS Michala Murína. Tomu měl Babiš říct, aby ředitelské místo opustil dobrovolně, nebo se jeho odchod neobejde „bez skandálu“. Babiš později odmítl, že by tato slova vyřkl. Později však Babiš začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Murín skončil po několikatýdenním tlaku v nemocnici a poté sám rezignoval.

Bývalý elitní policejní důstojník Tomáš Almer poté deníku Echo24 řekl, že výběrové řízení bude pouhým divadýlkem. „Pravděpodobně budeme svědky nějakého divadýlka s výběrovým řízením. Očekávám, že autoři této operace si dají záležet, aby to podezření rozptýlili. Ať to vyhraje kdokoliv, bude to mít velice těžké, pokud to podezření nebude rozptýlené a jeho instituce neprokáže, že to není pravda. Teď budeme poslouchat udatné řeči, jak je všechno v pořádku a podle zákona, ale to podezření tam bude stále, dokud se jim to nepodaří rozptýlit. Bude to strašně těžké, protože ta inspekce je od podstaty divná,“ řekl pro Echo24 dlouholetý šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Babiš navrhne nového šéfa GIBSu. Jde o státního zástupce Radima Dragouna

GIBS má zájem řídit jediný uchazeč. Babiš obnoví výběrové řízení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články