1 Na pokraji vyhynutí

Katastrofa, tvrdí ochránci. Osm kriticky ohrožených nosorožců zemřelo po otravě solí

, NOVÉ

Témata: ,

Osm kriticky ohrožených nosorožců dvourohých uhynulo v Keni týden po jejich přemístění do národního parku Tsavo na jihu země. Důvodem katastrofy je podle předběžného vyšetřování otrávení solí, ke kterému došlo, když se nosorožci snažili přizpůsobit slanější vodě v jejich novém prostředí, informuje server The Independent.

Na celé planetě je posledních pět tisíc nosorožců dvourohých. Osmdesát procent z nich žije v Keni, uvedla ochránkyně přírody Paula Kahumbuová z nevládní organizace WildlifeDirect. Ztrátu osmi z nich označila za „naprostou katastrofu“.

Keňská agentura na ochranu divoké zvěře (KWS) jako důvod uhynutí uvedla nedbalost a odvolala se na svůj anonymní zdroj. Případ se dál vyšetřuje. Podle předběžného vyšetření by důvodem mohlo být otrávení solí, když se zvířata pokoušela přizpůsobit slanější vodě v jejich novém prostředí.

Probíhající převozy dalších nosorožců dvourohých ministerstvo pozastavilo. Tři přeživší jedinci jsou pečlivě sledováni.Původně jedenáct nosorožců mělo v národním parku Tsavo přispět ke zvýšení populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Přesun zvířat společně s KWS provedl Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Podle WWF populace nosorožců dvourohých v průběhu 20. století dramaticky klesla. Hlavním důvodem jsou lovci a osadníci, kteří nosorožce zabíjejí pro jejich vzácné rohy. „Mezi lety 1960 a 1995 se jejich počet propadl o 98 procent na méně než 2500 kusů,“ uvádí WWF. Od té doby se druh posunul z hranice vyhynutí na pět tisíc kusů, kterých je na planetě dnes.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zachrání vědci nosorožce? Výrazně se tomu přiblížili, účastní se i Češi

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.