Katastrofa, tvrdí ochránci. Osm kriticky ohrožených nosorožců zemřelo po otravě solí

Na pokraji vyhynutí

Katastrofa, tvrdí ochránci. Osm kriticky ohrožených nosorožců zemřelo po otravě solíNOVÉ
Nosorožec dvourohý Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Osm kriticky ohrožených nosorožců dvourohých uhynulo v Keni týden po jejich přemístění do národního parku Tsavo na jihu země. Důvodem katastrofy je podle předběžného vyšetřování otrávení solí, ke kterému došlo, když se nosorožci snažili přizpůsobit slanější vodě v jejich novém prostředí, informuje server The Independent.

Na celé planetě je posledních pět tisíc nosorožců dvourohých. Osmdesát procent z nich žije v Keni, uvedla ochránkyně přírody Paula Kahumbuová z nevládní organizace WildlifeDirect. Ztrátu osmi z nich označila za „naprostou katastrofu“.

Keňská agentura na ochranu divoké zvěře (KWS) jako důvod uhynutí uvedla nedbalost a odvolala se na svůj anonymní zdroj. Případ se dál vyšetřuje. Podle předběžného vyšetření by důvodem mohlo být otrávení solí, když se zvířata pokoušela přizpůsobit slanější vodě v jejich novém prostředí.

Probíhající převozy dalších nosorožců dvourohých ministerstvo pozastavilo. Tři přeživší jedinci jsou pečlivě sledováni.Původně jedenáct nosorožců mělo v národním parku Tsavo přispět ke zvýšení populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Přesun zvířat společně s KWS provedl Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Podle WWF populace nosorožců dvourohých v průběhu 20. století dramaticky klesla. Hlavním důvodem jsou lovci a osadníci, kteří nosorožce zabíjejí pro jejich vzácné rohy. „Mezi lety 1960 a 1995 se jejich počet propadl o 98 procent na méně než 2500 kusů,“ uvádí WWF. Od té doby se druh posunul z hranice vyhynutí na pět tisíc kusů, kterých je na planetě dnes.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zachrání vědci nosorožce? Výrazně se tomu přiblížili, účastní se i Češi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články