1 Politická aréna

Čína a Rusko jsou nebezpečné, Zemanovi to nevadí

Témata: , ,

Závěry Bezpečnostní informační služby (BIS) o aktivním a nebezpečném působení ruských a čínských špionů v České republice jsou silně závažné a znepokojující. Výroční zpráva BIS za rok 2017 hovoří o růstu aktivity agentů, kteří využívají diplomatického krytí jako pracovníci ambasád Číny a Ruska. 

Vůbec nepřekvapuje, že Rusko proti nám nasadilo svoji typickou hybridní strategii, kterou ovšem používá i v jiných členských zemích Severoatlantické aliance a Evropské unie s cílem je rozvrátit zevnitř, a jako hlavní zbraní mu slouží dezinformační weby. BIS dále upozorňuje na lehkovážnost českých politiků, kteří bývají příliš upovídaní při setkáních s ruskými diplomaty. Ti ovšem ve skutečnosti často jsou zpravodajskými důstojníky a naši lidé jim nevědomky vyzrazují citlivé údaje.
Asi nejzávažnější informací je fakt, že ruští hackeři se nabourali do emailových schránek více než sta pracovníků našeho ministerstva zahraničí. 

Stejným nebezpečím je pro nás i Čína, jejíž špionáž proti naší zemi v minulém roce výrazně vzrostla. Číňané uplatňují stejnou taktiku jako Rusové a zpravodajsky se zaměřují na silové resorty. Mezi jejich nejdůležitější zájmy patří špičkové technologie a energetika. 
To jsou velmi vážné informace a každý rozumný stát by měl začít jednat. Takže by se tímto problémem měly zabývat klíčové instituce, tedy Bezpečnostní rada státu, a příslušné parlamentní výbory. Nemůžeme přece připustit, aby se Česká republika stala rejdištěm nepřátelských výzvědných služeb. Je na nás, abychom podnikli zásadní opatření a snížili počet pracovníků čínského a hlavně ruského velvyslanectví, protože mnozí z nich jsou vyzvědači pod diplomatickým krytím. Dále bude nutné omezit spolupráci s těmito zeměmi v některých klíčových oblastech, například v energetice. V praxi by to tedy znamenalo, že by obě země měly být například vyloučeny z dostaveb českých jaderných elektráren.

Je ovšem skandální, že čínské nebezpečí si neuvědomuje prezident Miloš Zeman, který hájí zájmy Pekingu v České republice. Prosazuje také nesmyslné projekty typu Hedvábná stezka, které by z nás udělaly čínské vazaly. Dokonce silně znevažuje zprávy českých tajných služeb, protože kromě BIS upozorňuje na ruské a čínské nebezpečí i vojenské zpravodajství. 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.