1 Vládní krize

Babiš ztrácí podporu veřejnosti. Co přinese společné prohlášení policie a státního zastupitelství?

NOVÉ

Témata: , , , ,

Premiér Andrej Babiš zažívá nejtěžší chvíle ve svém úřadu. Po zveřejněné reportáži s ukrytým synem Andrejem Babišem mladším ve Švýcarsku je předseda vlády pod tlakem opozice a veřejnosti. Ve čtvrtek zaplnily tisíce lidí Václavské náměstí a požadovaly po Babišově vládě demisi. Na páteční dopoledne se chystá tiskový briefing, na kterém vystoupí zástupci policie a pražského státního zastupitelství. Vyjádřit se chtějí jak ke kauze Čapího hnízda, tak k případu údajného únosu Andreje Babiše mladšího na anektovaný Krym.

Policie i státní zastupitelství budou mít co veřejnosti vysvětlovat. Případ únosu, jak Andrej Babiš mladší označil svou cestu na Krym, policie odložila, aniž případ dozorovalo státní zastupitelství. Nyní se však vše znovu vrací na začátek kvůli zveřejněné reportáži televize Seznam. „Věc byla prošetřována Policií ČR. Zjišťovala, zda jsou indicie opravňující k zahájení trestního řízení, bez dozoru státního zastupitelství. Státní zástupce tam ještě nefiguroval. Dnes je to ve fázi, kdy dozor vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Na základě nových zjištění bylo zahájeno prověřování dané věci a úkony trestního řízení,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Syn premiéra Andreje Babiše měl policii na konci roku 2017 napsat mail, že byl unesen a proti své vůli zavlečen na okupovaný Krym. Policie nicméně případ podezření z únosu uzavřela a trestní řízení nezahájila poté, co získala fotku Babiše mladšího s denním tiskem.

Policie také Andreje Babiše mladšího potřebuje jako klíčovou postavu pro výslech v kauze Čapí hnízdo. V ní je trestně stíhán premiér Andrej Babiš. Městské státní zastupitelství ani policie zatím ani nepožádalo Švýcarsko o právní pomoc. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch však připustil, že uvažuje o rozdělení kauzy tak, aby se kvůli výslechu Andreje Babiše mladšího dále neprodlužovalo vyšetřování možného dotačního podvodu Čapího hnízda.

Během čtvrtka také vyšlo najevo, že Andrej Babiš mladší chce spolupracovat s policií. „Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem‘ ve Švýcarsku, ale volný. Četl jsem také, že policie znovu otevřela můj případ ‚únosu‘. Jestli je člověk opravdu unesený, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne: ‚Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně)‘, je druhá. Přeji si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska. Možná mi to za ten trik se skrytou kamerou vybavíte.“

Policie poté na Twitteru oznámila, že informace z e-mailu ověřuje, je v kontaktu se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem e-mailu „neodkladné úkony dle zákona“. Do prověřování únosu se také vložila Moskva. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zprávy o únosu syna českého premiéra na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům.

Nové zjištění ohledně Andreje Babiše mladšího mobilizovalo opozici, která příští pátek chce hlasovat o nedůvěře vládě. Opoziční strany mají bez hlasů komunistů 92 poslanců. Pro vyslovení nedůvěry potřebují 101 hlasů. Komunisté a sociální demokraté zatím neví, jak budou hlasovat.

Jasno mají nicméně poslanci hnutí ANO, kteří stojí za svým trestně stíhaným předsedou. „Pana Babiše podporujeme. Na druhé straně věříme v nezávislost české policie, české justice a státních zástupců. Je to živá kauza a my věříme, že co nejdřív bude vyšetřena,“ řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který byl v kauze Čapího hnízda také obviněn.

Zeman hájí Babiše

Během čtvrtka odhlasovali senátoři prohlášení, podle kterého by měl Andrej Babiš rezignovat do té doby, dokud se případ nevyšetří.  Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády ke kauze nepřišel poskytnout vyjádření. Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování.

Podporu však Andrej Babiš znovu nalezl u hlavy státu. Miloš Zeman prohlásil na televizi Barrandov, že by v případě demise znovu pověřil Babiše sestavit vládu. „Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády,“ prohlásil Zeman. „Mám dva pokusy před sebou,“ dodal. Ústava mu podle něj umožňuje, aby vláda v demisi vládla několik měsíců. „A to už se situace opravdu uklidní,“ řekl Zeman.

Zeman se také opřel o tisíce demontrantů, kteří se shromáždili na pražském Václavském náměstí a vyzývali premiéra k demisi. „Pražský dav si dnes jako obvykle zahuláká,“ řekl Miloš Zeman.

Babiš však začíná ztrácet podporu veřejnosti. Z aktuálního průzkumu agentury Median vyplývá, že Babiš sám, nebo i celou vládou by měl kvůli aféře podle 56 procent Čechů skončit. Od předsedy hnutí ANO se odklání i část voličů hnutí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Tisíce lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze. Žádaly demisi premiéra Babiše

Policie a žalobci se podvolili Babišovi

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.