Mají se krávám upalovat rohy, zbavovat je jejich důstojnosti? Švýcaři rozhodnou v referendu

REFERENDUM

Mají se krávám upalovat rohy, zbavovat je jejich důstojnosti? Švýcaři rozhodnou v referenduNOVÉ 1
Panorama
Sdílet:

Švýcarští občané budou v referendu rozhodovat o budoucím osudu rohatého dobytka. Otázkou je, zda se mají chovaným zvířatům odstraňovat rohy, či ne. Podle zastánců odstraňování rohů zamenají rohy pro zvířata nebezpečí a škodí jim. Dle odpůrců však zvířata při odstraňování rohů trpí. O situaci informuje server Deutsche Welle.

Referendum, které se koná 25. listopadu, si vynutil v souladu se švýcarskými zákony dnes už i daleko za švýcarskými hranicemi proslulý horský pastevec Armin Capaul, kterému se podařilo posbírat dostatek podpisů pro jeho vyvolání. Armin Capaul, který bojuje roky za zachování „důstojnosti“ krav a koz, k lidovému hlasování dodává, že slyšel „mnoho telat křičet bolestí“, když jim odstraňovali rohy. Podle podporovatelů referenda jsou krávy šťastnější tak, jak je stvořila příroda.

K odstranění rohů totiž běžně dochází za použití rozžhaveného železa, které zajistí, že už rohy znovu nenarostou, s využitím částečné lokální anestesie. Švýcarský ministr zemědělství Johann Schneider-Ammann oponuje, že jako mladý chlapec viděl řadu takových operací a „nikdy neměl pocit, že (zvířata) trpí“.

Kritici referenda poukazují na to, že zvířata s rohy znamenají nebezpečí pro farmáře a zároveň ekonomické výdaje navíc, protože by zvířata potřebovala více prostoru k ustájení. Veterináři navíc varují, že by to mohlo vést k větší potřebě zvířata uvazovat, což by jejich pohodlí neprospělo.

Pokud by zastánci rohů v referemndu uspěli, neznamenalo by to zákaz jejich odstraňování. Švýcarští farmáři by však dostávali kompenzace od státu, kdyby by zvířatům rohy ponechali. Proto se proti změnám postavil i švýcarský parlament, který vyjádřil obavy z vysokých nákladů. Ty jsou na zemědělství už tak značné. V alpské repoublice dnes žije zhruba 700 tisíc krav, ale ty s rohy se stávají postupně až vzácností. Dle různých zdrojů má v současnosti rohy jen kolem 10 procent z nich.


Čtěte dále: Fotografií roku je orangutan s umírajícím mládětem, bodoval i Babiš s Prchalem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články