1 Kauza Harveyho Weinsteina

Studenti zatlačili a Weinsteinův obhájce skončil jako děkan na Harvardu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Harvardská univerzita minulý týden rozhodla, že zbaví funkce děkana profesora práva Ronalda Sullivana, který se podílel na obhajobě producenta Harveyho Weinsteina, obviněného ze sexuálních deliktů. Stalo se tak na nátlak studentů, kteří protestovali proti tomu, aby takovou pozici zastával někdo spojovaný s kauzou sexuálního obtěžování a aférou MeToo. Paradoxně k tomu došlo právě ve dnech, kdy Sullivan sám požádal o odchod z týmu, aby jeho právnická činnost nebyl v rozporu s pozicí vyučujícího.

Profesor a jeho manželka Stephanie Robinsonová, která na škole také působí, skončí ve stávajících pozicích ke konci měsíce. Harvard ve věci ustoupil protestujícím studentům. Po Sullivanově konci volaly univerzitní noviny, proti děkanovi se demonstrovalo, kolej, kterou právník řídí, před několika měsíci aktivisté posprejovali protestními hesly.

Hlavní argument jeho odpůrců byl ten, že Sullivan svým rozhodnutím podílet se na obhajobě Weinsteina připravil studenty o pocit bezpečí a že s ním už nebudou moci konzultovat své potíže. Úloha děkana ve Spojených státech je totiž spíše poradenská, Sullivan zastával post autority, jíž je možné se svěřit.

„Pobuřovalo mě na tom, že fakulta tím vlastně dávala na srozuměnou, že nebere sexuální násilí dostatečně vážně,“ řekl CNN Kenard Dillon, jeden ze studentů. „Chápu, že jeho prací je advokacie v oblasti trestního práva, ale jeho práce je taky děkan Winthrop Housu (jedné z kolejí na univerzitě),“ míní Dillon.

Weinsteinova mluvčí Juda Engelmayerová v reakci na události na Harvardu stanici ABC News sdělila, že Harvey Weinstein „je velice vděčný Ronaldu Sullivanovi za všechnu práci, kterou pro něj doposud vykonal, a za Ronovy nabídky a rady ohledně budoucích kroků“. „Pan Sullivan byl přesvědčený, že pan Weinstein má nárok na řádnou obhajobu. Je to pro nás všechny smutný moment,“ uvedla mluvčí.

„Naše země se dostala do bodu, v němž harvardský právník a profesor nemůže plnit svou povinnost, naplňovat právo, v něž věří, a obhajovat osobu, která může být nepopulární nebo se o ní veřejnost domnívá, že nemá právo na právnické zastoupení,“ dodala Engelmayerová.

V téže době Sullivan sám od sebe požádal o vyjmutí z Weinsteinova právnického týmu. Soud jeho žádosti posléze vyhověl. „Mé rozhodnutí obhajovat pana Weinsteina rozpoutalo živé diskuze a aktivismus ohledně problematiky sexuálního násilí, odpovídající role Harvardu a jeho fakulty v tom, jak se k těmto záležitostem postavit,“ citovala jej CNN. „Má obhajoba obviněných ze sexuálních útoků nijak nedoráží mé soukromé názory,“ nechal se ještě slyšet.

Čtěte také: Šok na Harvardu: obhájce obhajuje

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.