1 Změna v čele Senátu?

Starostové mají se Smoljakem největší klub. Má se Kubera bát o post předsedy?

NOVÉ

Témata: , , ,

Starostové a nezávislí mají po vítězství Davida Smoljaka v doplňovacích volbách nejsilnější klub v Senátu. Právo na post druhého nejvyššího ústavního činitele připadá právě klubu, který má nejvíce členů. V současné době je v čele Senátu Jaroslav Kubera z ODS, který křeslo získal po dlouhých vyjednávání právě s klubem Starostové a nezávislí. Podle místopředsedy Senátu Jana Horníka (STAN) by však změna byla velmi komplikovaná. To potvrdil i nový předseda hnutí Vít Rakušan.

Do sobotních doplňovacích voleb měly kluby ODS a Starostové a nezávislí shodně osmnáct členů. Po vítězství Davida Smoljaka mají však Starostové o jednoho člena víc a podle senátních zvyklostí by jim tak připadl nárok na místo šéfa horní komory. Podle místopředsedy Senátu Jana Horníka je však výměna předsedy nepravděpodobná.

„Osobně si to nedovedu představit, neb převaha o jednoho senátora nemusí být ostatními senátorskými kluby vnímána, že by mělo dojít k nějaké změně v orgánech Senátu,“ uvedl pro Echo24 Jan Horník.

Podle něj by případná změna znamenala zásah do většiny senátních orgánů. „To by pro fungování Senátu jako celku nebylo v současné době vůbec ku prospěchu. Spolupráce s ostatními kluby a především ode dneška s druhým největším ODS je pro nás velmi důležitá. Věřím, že Senát si udrží dobré kolegiální politické prostředí a hlavně, že bude i nadále konzistentní v obraně demokracie, a že zůstane silnou ústavní pojistkou,“ dodal Horník.

S názorem ohledně postu předsedy Senátu se Horník shoduje s novým předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem. „Myslíme si, že se to mezi mimořádnými volbami nesluší. Budeme chtít iniciovat změnu po dalších řádných volbách,“ uvedl pro ČT Vít Rakušan. Ten také věří tomu, že v příštích senátních volbách STAN výrazně uspěje. Z toho důvodu také před volbami oznámí, koho by hnutí navrhovalo na post předsedy.

Nynější předseda Senátu Jaroslav Kubera byl zvolen v loňské tajné volbě podle všeho i hlasy senátorů z klubu Starostové a nezávislí. V druhém kole získal 46 hlasů a porazil svého protivníka Václava Hampla z KDU-ČSL.

Před volbou však proběhla dlouhá vyjednávání o tom, komu připadne post předsedy Senátu. Nárok požadovaly celkem tři kluby a poprvé v historii se tak stalo, že o funkci se ucházeli tři uchazeči. Kromě Hampla a Kubery také Jan Horník.

Senát si následně zvolil i místopředsedy. Podle očekávání byli zvoleni Jan Horník a Jiří Růžička z klubu Starostů a Jiří Oberfalzer (ODS). V užším vedení horní komory zůstali v souladu s dohodami senátorských frakcí bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a místopředsedkyně Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Ve volbě místopředsedů neměli protikandidáty. Nejvíce hlasů v tajné volbě získal Štěch, a to 74 z 80 odevzdaných. Oberfalzer dostal 71 hlasů, Horská 66, Růžička 63 a Horník 56.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Novým senátorem je Smoljak. Drtivě porazil kandidáta ODS

Nový šéf STAN: Naše země opravdu nevzkvétá, uvedl Rakušan po vzoru Havla

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.