Konec politických trafik v dozorčích radách? Piráti nominovali senátora Wagenknechta

Předvolební sliby

Konec politických trafik v dozorčích radách? Piráti nominovali senátora WagenknechtaNOVÉ
Andrej Babiš a Lukáš Wagenknecht Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Pirátská protikorupční strana vyhlásila před sněmovními a komunálními volbami boj proti politickým trafikám a kumulaci funkcí. Sami však nominují do dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská senátora Lukáše Wagenknechta. Podle průběžných výsledků pirátského výběrového řízení se chce Wagenknecht ve firmě věnovat kontrole významných operací. Případné působení senátora v dozorčí radě kritizuje opozice, podle které jde o ukázkový případ politické trafiky.

Piráti po pražských komunálních na základě vyjednávání dostali 33 míst pro odborníky, kteří budou dohlížet na fungování městských společností. Aby strana získala odpovídající a kompetentní kandidáty, vyhlásili Piráti výběrové řízení podle vlastních pravidel. K pohovoru se tak dostavil i senátor a bývalý náměstek Andreje Babiše na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht. Ve stále probíhajícím výběrovém řízení je jedním ze třech nominantů do akciové společnosti Pražská plynárenská.

Strana však svůj krok obhajuje a nevidí působení v dozorčí radě jako politickou trafiku, proti kterým Piráti dlouhodobě bojují. „Je pro nás zcela klíčové, aby členové dozorčí rady společností ve vlastnictví hlavního města Prahy byli odborníci s dlouholetou praxí a hájili veřejný zájem vlastníka. Zároveň je nutné, aby vykonávali svoji práci plnohodnotně a v otázce kumulace funkcí a platů se přistupovalo maximálně citlivě. Mimo to je nutno zdůraznit, že práce v dozorčí radě obvykle není práce na plný úvazek. Každopádně veškeré případné odměny spjaté s výkonem funkce v dozorčím orgánu budou v případě pana Wagenknechta na základě jeho vlastního rozhodnutí ze speciálně založeného transparentního účtu přeposílány na dobročinné účely,“ řekla pro Echo24 pražská zastupitelka Michaela Krausová, která se podílela na výběru některých nominantů.

Ve prospěch senátora, který byl zvolen na Praze 8, prý hovoří zkušenosti a dlouhodobá praxe v oblasti auditu a finanční kontroly. „Byl například členem dozorčí rady společnosti ČEZ nebo EGAP. Jinými slovy není pochyb, že jeho práce v dozorčí radě nebude nijak omezena a zároveň lze v jeho případě prokazatelně vyloučit jakoukoliv jeho nežádoucí finanční motivaci. Pro pražské společnosti je zvlášť přínosné zúročit zkušenosti elitního auditora, kterým nepochybně Lukáš Wagenknecht je,“ uvedla Michaela Krausová. S prohlášením pražské zastupitelky souhlasí i senátor Wagenknecht.

Kvůli jeho odbornosti si ho na ministerstvo financí přivedl Andrej Babiš v únoru 2014. Wagenknecht však u Babiše vydržel pouze rok a čtvrt. V červnu 2015 z ministerstva odešel kvůli rozepřím a vyhroceným střetům s tehdejším ministrem financí.

Že se Wagenknecht stane dobrým terčem pro opozici, nesouhlasí další z pirátských porotců, který vybíral členy do dozorčích rad. „Předpokládám, že se to nestane. Lukáš Wagenknecht je již nyní senátor se slušným platem a nemá zapotřebí zajišťovat se pomocí trafiky. Ostatně již nyní slíbil, že odměnu za práci v dozorčí radě věnuje na veřejně prospěšné cíle,“ řekl pro Echo24 zastupitel Viktor Mahrik.

Opozice však možné působení Wagenknechta v městské společnosti kritizuje. „V případě senátora Wagenknechta jde o jasnou politickou trafiku. Je to smutný příklad toho, jak rychle po nástupu k moci dokázali Piráti takhle zapomenout na své sliby a proklamace. Pikantní přitom je, že ani ne před rokem předložili pirátští poslanci návrh zákona, který měl politickým trafikám zabránit,“ řekla pro Echo24 opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Politici i v další dozorčí radě

První místopředsedkyně také řekla, že podobným způsobem nepostupují jen Piráti, ale také Praha Sobě. „Což je vidět třeba na jmenování radní a pražské zastupitelky Lenky Burgerové na pozici místopředsedkyně dozorčí rady Kongresového centra nebo neprůhledného obsazení postu šéfa Dopravního podniku. Zajímavé také je, že o pirátských transparentních výběrových řízeních mají už i řadoví Piráti dost velké pochybnosti,“ řekla dále Alexandra Udženija.

Že jde o ukázkový případ politické trafiky, souhlasí šéf pražské ODS Tomáš Portlík. „Nechci kolem toho dělat humbuk, ale ať pak neprohlašují, jak bojují proti trafikám a funkcím,“ řekl pro Echo24 Portlík.

O obsazení dozorčí rady akciové společnosti Pražská plynárenská rozhodnou zastupitelé během ledna. 

Kromě Wagenknechta budou politici z řad Pirátů působit i ve společnosti Pražská plynárenská holding. Zastupitel Adam Zábranský to vysvětlil tím, že se jedná o „prázdnou skořápku, která nevyvíjí žádnou vlastní ekonomickou aktivitu (má jednoho zaměstnance) a slouží pouze jako prostředník mezi Prahou a Pražskou plynárenskou“.

Do dozorčí rady tak Piráti nominovali kromě Zábranského i Viktora Mahrika a Jaromíra Beránka. „My tři totiž dle zákona o střetu zájmů nemůžeme dostávat za výkon těchto funkcí v PPH odměny. A PPH snad brzy zrušíme (což je mnou preferovaná varianta), nebo ji přeměníme na něco úplně jiného, aby její existence dávala smysl,“ uvedl Adam Zábranský na stránkách pirátského fóra.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Senátorem Prahy 8 chce být Babišův kritik Wagenknecht i Hayato Okamura

Wagenknecht: Můžeme věřit buď logice, nebo Babišovi. Obojí nelze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články