2 setkání v miláně

Nacionalisté zbrojí na volby: Salvini sezval všechny šéfy stran, Le Penovou i Okamuru

, nové

Témata: , , ,

Na mítinku před volbami do Evropského parlamentu se v sobotu v Miláně sešli představitelé evropských nacionalistických a krajně pravicových stran. Na pozvání hostitele, šéfa italské Ligy Mattea Salviniho, přijela například vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová a předseda české strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Salvini, který je italským vicepremiérem a ministrem vnitra, milánským setkáním končí svou kampaň před evropskými volbami. Je přesvědčený, že nově zformovaná aliance stran podobně zaměřených jako jeho Liga při hlasování 23. až 26. května získá velký počet mandátů v Evropském parlamentu a bude tak moci ovlivnit, jak bude Evropská unie řízena příštích pět let.

Na milánské setkání přijeli mimo jiné také zástupci Alternativy pro Německo, Strany Finů či Dánské lidové strany. Pozván byl i Salviniho velký spojenec rakouský vicekancléř a předseda protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Ten však nepřijel a dnes ve Vídni oznámil svůj odchod z obou funkcí kvůli skandálu kolem kompromitující videonahrávky, na které před rakouskými volbami v roce 2017 jedná o politické podpoře své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Čtěte také: Skandální video z Ibizy zlomilo vicepremiérovi vaz: opouští vládu i vedení FPÖ

„Toto je historický okamžik,“ řekla podle agentury Reuters novinářům Le Penová ještě před zahájením mítinku. „Před pěti lety jsme byli izolovaní, ale dnes s našimi spojenci budeme konečně v pozici umožňující změnu této Evropy,“ dodala. Podle jejího přesvědčení nová aliance bude v příštím parlamentu Evropské unie třetí nejsilnější frakcí.

Nedávné průzkumy naznačují, že aliance nacionalistických a krajně pravicových stran bude ve skutečnosti až čtvrtá, ale Le Penová věří, že se ještě přidají další strany. Jednou z nich by mohlo být sdružení Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, které se sice nyní řadí k hlavnímu pravicovému proudu, ale jeho členství v Evropské lidové straně (EPP) je na vážkách.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.