Lidé v Praze adoptovali 168 hrobů. Starají se o hroby K. J. Erbena či E. Basse

Adopce hrobů

Lidé v Praze adoptovali 168 hrobů. Starají se o hroby K. J. Erbena či E. BasseNOVÉ
Hrob Karla Jaromíra Erbena na Olšanském hřbitově Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Loyal78

1
Domov
Sdílet:

Lidé v projektu adopcí hrobů slavných osobností Správy pražských hřbitovů (SPH) zatím adoptovali 168 hrobů známých osobností. Zhruba 130 z nich už zájemci na vlastní náklady opravili. Uvedla to koordinátorka projektu Oldřiška Dvořáčková. Projekt funguje od roku 2013. Většinu hrobů adoptují jednotlivci, případně rodné obce osobností nebo spolky. Firmy projevují pouze minimální zájem.

Projekt adopcí hrobů vznikl v červenci 2013. „Bohužel není zákonem nijak definována významná osobnost, a tím pádem nejsou nijak chráněny jejich hroby,“ vysvětlila Dvořáčková, proč SPH s adopcemi přišla. Hroby jsou nabízeny zájemcům, kteří se mohou přihlásit a na vlastní náklady cenné náhrobky opravit. „Předmětem adopce je náhrobek, a to proto, abychom zabezpečili, že nikdo nebude exhumovat ostatky významných osobností,“ doplnila koordinátorka.

„Za dobu takřka pěti let fungování jsme do projektu zařadili na 330 hrobů,“ uvedla Dvořáčková s tím, že adoptovaných je zatím 168. Zhruba 130 náhrobků už nájemci renovovali.

Na 29 hřbitovech spravovaných SPH je asi 200 tisíc míst, z nichž je asi 40 procent opuštěných. „Proto je velmi pravděpodobné, že do budoucna se číslo hrobů zařazených do projektu může navýšit odhadem až na zhruba 1000,“ doplnila Dvořáčková.

Zájemci o adopci zaplatí nájem na dobu deseti let, který se odvíjí od výměry hrobového místa. U hrobu běžné velikosti se částka pohybuje kolem 6500 korun. Zájemce se zároveň zavazuje, že v období deseti let pronájmu na svoje náklady zajistí opravu a údržbu náhrobku. Náklady na opravu jednoho hrobu se pohybují mezi 20 a 50 tisíci korunami.

Z 80 procent se do projektu podle Dvořáčkové zapojují jednotlivci, ze strany firem je zájem minimální. „V poslední době přibývá rodných obcí, zájem projevují i zájmové spolky. Trochu nás mrzí, že se výrazněji nezapojují firmy, přestože se často jedná o jejich zakladatele. Například tady máme hrob Čeňka Daňka, zakladatele ČKD, který stále na adopčního nájemce čeká,“ uvedla koordinátorka.

SPH také v souvislosti s projektem už třetím rokem pořádá veřejnou sbírku, z jejíhož výtěžku se financují opravy těch náhrobků, které jsou v projektu déle než dva roky bez adopčního nájemce. Lidé mohou přispět prostřednictvím dárcovské SMS.

Lidé už prostřednictví projektu adoptovali například hrob novináře Karla Havlíčka Borovského, spisovatele Karla Jaromíra Erbena, spisovatele a novináře Karla Sabiny, dramatika Ladislava Stroupežnického, nakladatele Václava Matěje Krameria, spisovatelky Elišky Krásnohorské, literárního a výtvarného kritika Jindřicha Chalupeckého, malíře Jakuba Schikanedera, spisovatele Eduarda Basse, přírodovědce Antonína Friče nebo první české pilotky Boženy Laglerové-Peterkové. Na adopci zatím čeká například hrob obrozence Karla Sladkovského, významného pediatra Bohdana Neureuttera nebo herečky Marie Ptákové.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hrad ve Francii, kde zemřel král Richard Lví srdce, je na prodej

Sdílet:

Hlavní zprávy