Senát zvolí zástupkyni ombudsmanky. O post se uchází Wagnerová, Samková a Selucká

Volba zástupkyně ombudsmanky

Senát zvolí zástupkyni ombudsmanky. O post se uchází Wagnerová, Samková a SeluckáNOVÉ
Zleva: Markéta Selucká, Eliška Wagnerová a Klára Samková Foto:

Foto: 

Markéta Selucká - Wikimedia Commons/ Masarykova univerzita, Helena Brunnerová - Muni, https://www.online.muni.cz/udalosti/11120-dekanem-pravnicke-fakulty-mu-bude-nove-martin-skop, CC BY 3.0 cz, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74400449

Eliška Wagnerová - Wikimedia Commons/ Martin Vlček, Kancelář Senátu – Senát Parlamentu České republiky, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23230557

Klára Samková - Twitter/ Klára Samková

1
Domov
Sdílet:

O místo zástupce ombudsmanky, kterého volí volební komise Senátu, se ucházejí tři ženy. Jsou jimi bývalá senátorka za Zelené Eliška Wagnerová, děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity Markéta Selucká, kterou podporuje vedení ODS, a kontroverzní právnička Klára Samková, jež navrhl do úřadu senátor ODS Tomáš Jirsa. Senátoři by o zástupci ombudsmanky měli hlasovat tajně, a to 30. ledna. 

Kláru Samkovou navrhl do tajné volby senátor Tomáš Jirsa (ODS), předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil však podporuje a navrhl do úřadu Markétu Seluckou.

„Nebyli jsme nijak dohodnutí. Nabídka šla poměrně rychle. Miloš Vystrčil mě informoval, že jedná s paní Seluckou, já jsem informoval pana předsedu Vystrčila, že jednám s paní Samkovou. Poslední den jsme podali přihlášku oba dva nezávisle na sobě,“ řekl deníku Echo24 senátor Jirsa.

Podle Tomáše Jirsy se ale nejedná o stranický spor. Naopak si od své nominace slibuje „oživení úřadu ombudsmanky“. „Není to žádné rozhodnutí ODS, jedná se o dva kandidáty. Paní Selucká je z Brna, stejně jako předseda Petr Fiala. Předpokládám, že se znají. Já ji neznám. Navrhl jsem paní Samkovou, protože si myslím, že na to má kvalifikaci, je dostatečně vzdělaná a akční. Věřím, že oživí úřad a nebude s ní nuda,“ řekl v úterý Jirsa.

Senátor zároveň pro deník Echo24 dodal, že právničce Samkové explicitně podporu napříč senátorskými kluby shánět nebude. Kandidátka do úřadu ombudsmana jej však měla informovat, že má „významné podporovatele“. Podle Jirsy má šanci uspět.

„Paní Samková mě informovala, že má řadu významných podporovatelů, protože je známá osoba, stejně jako třeba paní Wagnerová. To je však ústavní právnička. Ale ombudsman je práce v terénu, řekl bych práce s průsery, což právě dlouhodobě paní Samková dělá,“ dodal senátor s tím, že by v případě jejího zvolení byl úřad „dobře vyvážen“. 

Klára Samková je známá svými ráznými výroky. V roce 2016 měla například proklít tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho. „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ měla tehdy prohlásit. 

Komora advokátů jí za to loni udělila nepravomocně pokutu ve výši 25 tisíc korun, proti ní se však právnička odvolala a řízení stále není u konce. Ve stejném roce se Samková ve sněmovně vyjadřovala kriticky také k islámu, který přirovnala ke komunismu, fašismu a nacismu.

Fiala s Vystrčilem podporují děkanku Seluckou

Druhou kandidátkou na zástupkyni ombudsmanky, kterou podporují předseda ODS Petr Fiala a místopředseda Miloš Vystrčil, je dosavadní děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markéta Selucká, které letos v dubnu vyprší akademický mandát. „Předseda ODS Petr Fiala i předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil a další podporují a navrhují na zástupce ombudsmana paní docentku Seluckou,“ oznámila v úterý odpoledne mluvčí občanských demokratů Jana Havelková.

Třetí uchazečkou o post zástupkyně ombudsmanky je známá bývalá brněnská senátorka za Zelené a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, kterou do tajné volby navrhl senátor Mikuláš Bek (za STAN), který pro server iRozhlas.cz potvrdil, že společně se senátorským klubem STAN budou podporovat právě Elišku Wagnerovou

Ostatní senátní strany se zatím explicitně nevyjádřily, ke které z adeptek na vystřídání dosavadního zástupce ombudsmanky Petra Křečka se přiklánějí. Senátní volební výbor se bude kandidátkami zabývat na svém středečním jednání. Tajná volba senátorů by se měla uskutečnit ve středu 30. ledna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Klaus ml. a Okamura se pustili se do ombudsmanky. Hájí prý jen práva menšin

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články