1 svitky od Mrtvého moře

Izrael nepůjčí Němcům svitky od Mrtvého moře. Bojí se, že skončí u Palestinců

, NOVÉ

Témata: , , ,

Izraelci odmítli zapůjčit na frankfurtskou výstavu svitky od Mrtvého moře. K tomuto kroku se rozhodli poté, co Němci odmítli garantovat, že svitky vrátí do Izraele, pokud na ně vznesou nárok Palestinci či Jordánci, informuje web Times of Israel.

Část svitků od Mrtvého moře měla být vystavena od září 2019 ve frankfurtském Biblickém muzeu. Izrael požadoval před zapůjčením svitků imunitu od nároků dalších zemí. Tu Němci odmítli dát, což by znamenalo, že pokud by vznesli na svitky nárok Palestinci nebo Jordánci, německé úřady by svitky nevrátily, dokud by se záležitost nevyřešila.

Ředitel Biblického muzea Jürgen Schefzyk řekl, že lituje rozhodnutí německé vlády, a dodal, že Holandsko nebo Rakousko by neváhaly s poskytnutím imunity. Biblické muzeum spolupracovalo na připravované výstavě s izraelskými historiky několik let.

Boris Rhein, zemský ministr kultury Hesenska, řekl německým novinářům, že poskytnout imunitu odmítlo spolkové ministerstvo zahraničí a spolkový komisař pro kulturní záležitosti, Tyto instituce prý považují otázku vlastnictví svitků za nevyřešenou. Sám Rhein by prý imunitu udělil, pokud by k tomu měl pravomoc.

Svitky objevili v roce 1946 beduíni v jeskyni poblíž Mrtvého moře. Jedná se o jedny z nejstarších dochovaných částí Bible a komentářů k ní. Svitky byly uloženy v muzeu na území, které v šestidenní válce získal Izrael na Jordánsku. Od té doby Jordánci tvrdí, že Izraelci svitky ukradli. Na svitky vznáší nárok také palestinská samospráva.

Čtěte také: Izraelský ministr rezignoval na protest proti práci o šabatu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.