Pravicová fascinace Putinem
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Názor společnosti, a to nejen české, na zelené energie se výrazně zostřuje. Tento týden proběhl ve sněmovně pokus aspoň trochu srovnat krok s veřejným míněním ...
Vladimir Putin si za léta, co je u moci, na Západě vybudoval nepříliš početný, ale o to hlasitější fanklub. Jeho členové se rekrutují jak na levici, tak na pravici. Na levici se jeho obdivovatelé dají rozdělit do dvou skupin. První jsou staří nostalgici po sovětském impériu. Ti v současném Rusku spatřují pokračovatele komunistické supervelmoci. Do této skupiny patří třeba bývalý šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn. Mladí progresivisté zase spatřují v Americe největší zlo současnosti. Představa, že jiná země může být mnohem horší než USA, je tak pro ně nepředstavitelná. Velkou podporu má však Putin i na pravici, zvláště v té části, která se nadmíru zaobírá kulturními válkami.
Tato část pravice má pocit, že dekadentní Západ je nenávratně ztracený. Je slabý, pod útokem progresivismu, který odbourává společnou kulturu a atomizuje společnost. Jeho osudem je stát se skanzenem pro čínské turisty, zatímco jeho obyvatelé si budou měnit pohlaví na potkání, léčit se ze svých neuróz u psychiatrů a stálým rozšiřováním potratů masakrovat nenarozené.
Ne že by progresivistické tendence na Západě nebyly znepokojivé, a to právě proto, že podrývají účinnost čelit vnější agresi. Jenže u části pravice se to přehouplo v téměř nekritický obdiv Putina. Host v talk show Stevena Bannona, bývalého poradce Donalda Trumpa, tak prohlásil, že „Rusové stále vědí, který záchod používat“, v narážce na debaty ohledně toho, které záchody mají využívat transgender lidé.
Republikánská politička ze státu Arizona Wendy Rogersová si zase stěžovala, že „Putinova armáda dostane Ukrajinu. Naše akorát transky a roušky.“ Součástí důkazu o krizi Západu mělo být porovnání náborové reklamy americké a ruské armády. Zatímco ta ruská ukazuje osvalené vojáky, kteří skáčou z letadla, brodí se sněhem a pálí z odstřelovacích pušek, americká je animovaná. Zobrazuje dívku vyrůstající v homosexuální rodině, která již odmalička „pochodovala za rovnoprávnost“ a k armádě se přidala mimo jiné i proto, aby bořila stereotypy. (Je potřeba přiznat, že článek v tomto duchu napsal i autor tohoto komentáře.)
Putin svou image hráze proti světovému progresivismu sám podporoval. Účastnil se pravoslavných bohoslužeb, fotografoval se svlečený do půli těla, nechával zatýkat LGBT aktivisty. Rusko tak působilo jako země, kde je náboženství na vzestupu, tradiční role zachovány a tradiční rodina pod ochranou státu.
Tucker Carlson, moderátor nejsledovanějšího pořadu na Fox News, tak před pár lety prohlásil: „Myslím, že bychom se měli postavit na stranu Ruska, pokud si máme vybrat mezi Ruskem a Ukrajinou.“ A jen pár dní před ruskou invazí tvrdil, že demokraté jsou nebezpečnější než Putin. „Možná by stálo za to položit si otázku, jelikož už to začíná být vážné, o co vlastně jde. Proč tak nenávidím Putina? Nazval mě někdy Putin rasistou? Vyhrožoval mi, že mě nechá vyhodit z práce za to, že s ním nesouhlasím? Přesunul všechna pracovní místa střední třídy v mém městě do Ruska? Učí mé děti, aby přijímaly rasovou diskriminaci? Vyrábí fentanyl? Snaží se vyhladit křesťanství? Jí snad psy?“
Celé je to nesmysl. Rusko má zhruba dvojnás