Putin má vyšší důvěru než Trump, říká mezinárodní průzkum

Důvěra v politiky

Putin má vyšší důvěru než Trump, říká mezinárodní průzkumNOVÉ
snímek z kalendáře s Putinem na rok 2018 Foto:

Foto: Pervyj Kanal 

2
Svět
Sdílet:

Mezinárodní důvěra v amerického prezidenta Donalda Trumpa je nadále slabá. Spojené státy vnímá ve světě jako vůdčí velmoc 39 procent lidí, což je mnohem méně než za Trumpova předchůdce Baracka Obamy, kdy k USA vzhlížela více než polovina světové populace. Vyplývá to z aktuálního výzkumu ústavu Pew Research Center. Větší důvěře než Trump se ve světě těší i čínský vůdce Si Ťin-Pching a ruský prezident Vladimir Putin.

Z průzkumu, který americký ústav uskutečnil ve 25 zemích světa a který nezahrnoval Česko, vyplývá, že Trumpovi důvěřuje pouze 27 procent lidí a 70 procent dotazovaných uvedlo, že v nynějšího šéfa Bílého domu nemá žádnou důvěru. Od jeho inaugurace utrpěla ve většině zkoumaných zemích také důvěra v samotné Spojené státy, což platí zejména pro Evropu, Mexiko a Kanadu.

Celkově nyní věří Spojeným státům 50 procent lidí a 43 procent se netají nedůvěrou. V Izraeli, Jižní Koreji a na Filipínách je však důvěra v USA více než 80procentní a například v Polsku 70 procentní. V Rusku naopak dosahuje důvěra v USA jen 26 procent.

I šéfovi Kremlu Putinovi důvěřuje 30 procent všech respondentů a čínskému prezidentovi Siovi dokonce 34 procent. Ještě mnohem lépe jsou na tom ovšem francouzský prezident Emmanuel Macron, jemuž věří 46 procent lidí, nebo německá kancléřka Angela Merkelová (52 procent).

Například v Německu chová vůči Trumpovi důvěru jen deset procent obyvatel a vůči USA 30 procent. Obamovi přitom po většinu jeho funkčních období věřilo přes 85 procent Němců. Podobně nízké důvěře se Donald Trump těší ve Francii, kde ji má jen devět procent občanů. Nejnižší je však v Mexiku, kde má v amerického prezidenta důvěru jen šest procent lidí.

Zcela opačně vnímají Trumpa Izraelci, mezi nimiž má 69procentní podporu, přičemž ještě před rokem byla 56 procent. Americký prezident mezitím nařídil přestěhování amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Tvrzení, že Spojené státy dnes hrají důležitější roli než před deseti lety, podpořilo 31 procent respondentů, čtvrtina si myslí opak. Mnohem více si v očích světové veřejnosti polepšila Čína, jejíž role ve světě podle 70 procent lidí v uplynulém desetiletí vzrostla.

Jako vedoucí hospodářkou velmoc nyní vnímá Spojené státy 39 procent lidí, podle 34 procent tato pozice náleží Číně.

Mnoho lidí ve většině zkoumaných zemí uvedlo, že zájmy jejich států jsou v zahraničněpolitických rozhodnutích USA zohledňovány méně než dříve. Zároveň se také domnívá, že Spojené státy dělají méně pro řešení globálních problémů. Víra v to, že USA respektují individuální svobody, rovněž klesla. Má ji už jen menšina lidí v Německu, Francii i Británii.

Průzkum provedl Pew Research Center v období mezi 20. květnem a 12. srpnem mezi 26 112 lidmi.

Čtěte také: Máme povolení těžit v Česku lithium, oznámili Australané. Akcie firmy vzrostly o 18 %

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články