Šéf CEFC Jie Ťien-ming se našel. V Číně prý uplácel vysoce postaveného úředníka

Šéf CEFC Jie Ťien-ming se našel. V Číně prý uplácel vysoce postaveného úředníkaAKTUALIZOVÁNO
Šéf firmy CEFC Jie Ťien-ming Foto:

Foto: archiv

Domov

Kauza Jie Ťien-ming

jhr Echo24

Po čase je opět slyšet o šéfovi čínské skupiny CEFC Jie Ťien-mingovi. Poradce prezidenta Miloše Zemana, který měl být v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona, podle čínské státní televize uplácel stranického tajemníka provincie Kan-su, čímž si měl pro svou firmu zajistit finanční zisk. Pražský hrad na dotaz deníku Echo24 uvedl, že jestliže bude Jie Ťien-ming odsouzen, přestane v Praze působit jako poradce. 

Jie Ťien-ming měl výměnou za úplatek v neznámé výši od (nyní už bývalého) vysoko postaveného státního úředníka Wang San-jüna obdržet pro singapurskou CEFC zisk z podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan). Tajemník Wang měl také stejnou cestou zprostředkovat úvěr pro chajnanskou pobočku CEFC od CDB ve výši 4,8 miliardy dolarů, napsal server Sinopsis.cz 

„Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě být přestane,“ napsal v odpovědi na otázku Echo24 mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Hongkongský list South China napsal, že se jedná o první zprávu o Jie Ťien-mingovi od jara letošního roku, kdy Pražský hrad vyslal do Číny delegaci sestávající z kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého a místopředsedy představenstva evropské CEFC Jaroslava Tvrdíka, kteří zjistili, že šéf CFC má být vyšetřován pro porušení z porušení zákona.

V únoru se objevily informace, že šéf i v Česku aktivní společnosti CEFC China Energy byl zadržen. Jie, který je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, byl od té doby nezvěstný a má se nacházet v čínském vězení.

Čtěte také: Změny ve vedení čínské CEFC. Hrdá končí, Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články