Třetí vlna EET neodstartovala. Začaly ale platit změny vyvolané Ústavním soudem

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Třetí vlna EET neodstartovala. Začaly ale platit změny vyvolané Ústavním soudemNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Platbu kartou, ať na terminálu nebo přes internet, už nemusí podnikatelé zahrnout do evidence tržeb. Jedná se o jednu změn, která začala platit v souvislosti s EET. Další změnou je, že doklad o zaplacení nově nebude obsahovat DIČ. Ústavní soud totiž v prosinci zrušil některé paragrafy zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Zastavil i třetí a čtvrtou vlna EET. Třetí měla započít právě 1. března a měli do ní spadat například advokáti, účetní či farmářské trhy. Novela zákona o EET, která by změny Ústavního soudu reflektovala, do konce roku zřejmě nestihne projít parlamentem.

„Povinnost evidovat tržby se od 1. března 2018 nebude vztahovat na platby kartou, a to jak prostřednictvím platebních terminálů, tak online platby přes internet,“ uvedl pro Echo24 mluvčí resortu financí Zdeněk Vojtěch. Kdo nebude chtít měnit zavedený systém, může platby kartou evidovat dál dobrovolně.

Další fáze EET, vlajkové lodě někdejšího ministra financí a nyní premiéra v demisi Andreje Babiše, zastavil na konci loňského roku Ústavní soud. Loni 15. prosince zrušil plánovaný „náběh“ třetí a čtvrté etapy EET. S odloženou platností škrtl i několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb, týkající se například bezhotovostních plateb a rodných čísel na účtenkách. Dalších 300 tisíc podnikatelů se dle ministerstva financí zapojí nejdříve v první polovině roku 2019.

Novela zákona o EET, která by změny Ústavního soudu reflektovala, je nyní ve vnějším připomínkovém řízení. „V současné době ministerstvo financí intenzivně konzultuje návrh novely zákona o evidenci tržeb se zástupci podnikatelských svazů a asociací tak, aby výsledná podoba novely měla co nejširší podporu odborné veřejnosti. Poté ministerstvo návrh novely rozešle členům vlády i dalším subjektům do vnějšího připomínkového řízení,“ řekl pro Echo24 Vojtěch.

Třetí vlna EET se měla od března 2018 týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června 2018 se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci. EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

„Návrh novely zákona o evidenci tržeb bude kromě reakce na nález Ústavního soudu obsahovat i drobné změny respektive upřesnění v návaznosti na dosavadní aplikační praxi,“ dodal Vojtěch s tím, že další podrobnosti o novele sdělí ministerstvo po dokončení probíhajících jednání a předložení novely do připomínkového řízení.

Podnikatelé s nízkými příjmy by nemuseli evidovat tržby online

Podnikatelé s nízkými příjmy, kteří zároveň nejsou plátci DPH, by mohli evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a jednou měsíčně poslat Finanční správě údaje o tržbách. Vyplývá to z návrhu novely zákona o EET. Norma tak navrhuje zavést vedle běžného a zjednodušeného režimu i zvláštní režim elektronické evidence tržeb (EET). Pro zvláštní režim EET, tedy používání papírových účtenek, je třeba splnit několik podmínek.

Podle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové z poloviny ledna přichází v úvahu při přípravě novely zákona několik variant. Jedna počítá s osvobozením od EET pro plátce paušální daně, kteří nedosahují určitého obratu. Ve hře je částka 250 000 až 500 000 korun ročně. Druhá varianta uvažuje o osvobození od EET do určité úrovně příjmů a třetí uvažuje o tom, že by podnikatelé do určité úrovně příjmů nepodléhali EET, ale vykazovali tržby jen papírově.

Resort financí dále v novele, která reaguje i na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, navrhuje zúžit okruh tržeb, které jsou předmětem evidence, a to na tržby uskutečněné na území ČR. Osvobození od EET by se také mohly dočkat tržby z hazardních her.

V novele ovšem ministerstvo navrhuje vrátit povinnost uvádět na účtence DIČ, tato povinnost od 1. března už neplatí. Nebude se to ale týkat případů, kdy toto číslo obsahuje rodné číslo poplatníka. Ministerstvo to odůvodňuje tím, že by neuváděním DIČ byly „narušeny kontrolní mechanismy údajů uvedených na účtence“.

Novela také v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu ruší ustanovení o postupném startu jednotlivých etap EET. „Povinnost evidovat tržby bude od prvního dne třetího kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení tohoto zákona,“ uvádí materiál.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Schillerová má nápad. Pro menší podnikatele speciální bločky místo EET

Další vlny EET nabírají zpoždění. Lékaři, advokáti a řemeslníci nejdřív za rok

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články