Němcům přestává chutnat pivo. Pivovary ho loni prodaly nejméně od znovusjednocení

Pokles prodeje piva

Němcům přestává chutnat pivo. Pivovary ho loni prodaly nejméně od znovusjednoceníNOVÉ
ilustrační foto Foto:

foto: Shutterstock

1
Svět

Německé pivovary loni prodaly nejméně piva od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Odbyt piva podle něho oproti roku 2016 klesl o 2,5 procenta na 93,5 milionu hektolitrů.

Velká většina – 82,6 procenta – z tohoto množství byla určena pro domácí spotřebu. Do zemí Evropské unie se vyvezlo 9,7 milionu hektolitrů piva, což představuje meziroční pokles o 2,4 procenta, a do ostatních zemí 6,5 milionu hektolitrů, což je dokonce o 4,1 procenta méně než předloni.

Svaz pivovarů loňský pokles vysvětluje mimo jiné saturací čínského trhu, špatným počasím v létě a obecně také stárnoucí populací. Starší lidé pijí v průměru méně piva. Německé pivovary ale věří, že se letos situace zlepší. Přispět by k tomu mělo i mistrovství světa ve fotbale, díky kterému by se podle pivovaru Veltins mohlo prodat o milion hektolitrů piva více.

S klesajícím odbytem zlatavého moku německé pivovary bojují dlouhodobě. Zatímco v roce 1993 ho prodaly 112,1 milionu hektolitrů, o deset let později to bylo 105,6 milionu hektolitrů a v roce 2013 už jen 94,6 milionu hektolitrů.

Výrazně příznivější situaci zažívají pivovarníci v Česku. Předloni zde dosáhli rekordu, když jejich výstav meziročně stoupl o 1,9 procenta na 20,5 milionu hektolitrů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.