1 Tržby letiště

Letiště Praha má za sebou úspěšný rok. Navýšilo tržby o sedm procent na 8,45 mld. korun

, NOVÉ

Témata: ,

Společnosti Letiště Praha se loni podařilo vedle počtu cestujících navýšit i tržby, které meziročně vzrostly asi o sedm procent na 8,45 miliardy korun. Provozní zisk činil 4,71 miliardy korun. Zvýšily se především výnosy z neleteckého obchodu. Jde zatím o předběžné výsledky, hospodaření ještě čeká audit. Upozornila na to v pondělí E15, ČTK to následně potvrdil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Letiště loni navýšilo i počet cestujících o téměř deset procent na 16,8 milionu, růst by měl pokračovat i letos.

Hlavní složku příjmů letiště tvoří letecké výnosy, které se loni meziročně zvýšily o 5,4 procenta na přibližně šest miliard korun. Ještě vyšší růst pak letiště zaznamenalo v kategorii neleteckých výnosů, kam patří například příjmy z pronájmů komerčních zón či z parkovacích poplatků. Zde se tržby oproti roku 2017 zvýšily o 9,2 procenta na 2,5 miliardy korun.

„Za růstem výnosů stojí obecně nárůst leteckého provozu a počtu cestujících, v neleteckém obchodě dále pak rostoucí výnosy komerční zóny na Terminálu 1, loňské rozšíření parkovacích kapacit o téměř 600 nových parkovacích míst, ale také větší zájem o salonky a VIP služby,“ uvedl Pacvoň.

Očekává se, že tržby by měly růst i letos. V lednu letiště otevřelo novou komerční zónu na Terminálu 2 o celkové rozloze 2200 metrů čtverečních, letiště navíc letos plánuje i další investice. Očekává se také růst cestujících.

Pražské letiště plánuje v příštích letech rozsáhlé investice za téměř 27 miliard korun. Navyšovat by se měla především jeho kapacita, která je v současnosti na 17 milionech odbavených cestujících za rok. Do roku 2026 by se maximální kapacity měly navýšit přibližně o čtyři miliony. Hlavní část investic by měla směřovat na stavbu nové paralelní dráhy a rozšíření Terminálu 2.

Čtěte také: Wikipedia bude protestovat. Kvůli změně autorského práva se na den vypne

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.