Komenským na Italy?

komentář

Komenským na Italy? 1
Názory
Ondřej Štindl
Sdílet:

Premiér Babiš v Itálii jednal také o migraci, zopakoval striktní český postoj – ani jednoho migranta nepřijmeme. A italskou stranu se rozhodl také trochu vzdělat. Tuzemská média hojně citovala jeho záměr věnovat Itálii sochu Jana Amose Komenského a nechat ji umístit v římském parku Villa Borghese. „Bude to takové gesto od našeho státu. Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesídlování národů, ale jejich vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jít jinam do Evropy.“

Samozřejmě se hned ozvala řada komentátorů: je paradoxní citovat zrovna Komenského, který byl politický uprchlík, jako autoritu ve věci boje proti migraci. A navíc, smyslem jeho práce a spisů jistě nebylo hledat „řešení migrace“. Nejapnost  tohohle výstupu se zdá být tak zjevná, že ani nepotřebuje další komentář. Navíc – posílat sochy zrovna do Itálie? Smělá idea. Jeden by se v tom ohledu spíš trochu krotil. Přece jenom vlastních soch v té zemi mají docela dost, některé z nich navíc, mírně řečeno, docela zdařilé.

Ale možná si premiér myslí, že to v Římě funguje jako v Praze a některých jiných českých městech, kde se ve veřejném prostoru objevují sochy a pomníky hodně sporné hodnoty s vysvětlením – někdo nám to dal, tak proč to nepostavit všem na oči, když je to zadarmo. Navíc – slovy o Komenském a potřebě vzdělání předseda vlády potvrdil vlastní nevzdělanost, zjevně nemá tušení, jak to s „učitelem národů“ bylo.  

Především ale Babišův renonc mohl ukázat, jak to v okolí premiéra funguje. Ten nápad s Komenským může působit jako drobná ukázka zdejšího politického „bizáru“, na druhou stranu si troufnu odhadnout, že to vyjádření bylo spíš připravené a spíš zaměřené na domácí publikum, u nějž si chtěl premiér šplhnout jako neohrožený bojovník proti migraci a také jako ctitel a znalec místní tradice. Vrcholní politici ale přece nepracují v nějaké izolaci, mají kolem sebe lidi, jejichž úkolem je přece „makat“. Tedy například Andreji Babišovi říct, že argumentovat proti imigraci postoji „migranta“ Komenského nemusí vypadat dobře. Možná  ale v Babišově okolí tohle elementární povědomí o historii prostě nemá nikdo. A možná to nakonec nevadí. Protože předseda vlády do značné míry právem předpokládá, že mluví k publiku, v němž se nějaké elementární kulturní povědomí – třeba o tom, kdo byl Komenský a co říkal – nevyžaduje a ani moc nenosí. Kde postavy historie asociují tak nanejvýš fotky na Facebooku s přilepeným citátem, dost často navíc vymyšleným. Třeba ty svoje „vědomosti“ Andrej Babiš čerpal právě odtud. 

  

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články