1 Kauza Huawei

Ministerstvo průmyslu analyzuje rizika Huawei. Bezpečnostní opatření nezveřejní

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní analyzuje rizika, která může představovat používání technologií čínských společností Huawei a ZTE. Bezpečnostní opatření, která bude resort zavádět, ale budou neveřejná. Ministerstvo to uvedlo v pondělí.

„Ve vlastnictví ministerstva průmyslu a obchodu jsou produkty společností Huawei a ZTE včetně jejich dceřiných společností zastoupeny ve zcela marginálním počtu jednotek kusů, a to ještě jen v podobě mobilních telefonů a USB modemů,“ uvedl mluvčí resortu Milan Řepka.

Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval loni v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

„MPO má povinnost se touto hrozbou zabývat a zohlednit ji v analýze rizik, kterou v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti pravidelně provádí. V současné době tuto hrozbu analyzujeme z hlediska rozhodnutí o míře rizika, které plyne z používání dotčených technických prostředků v zavedeném systému řízení bezpečnosti informací na MPO,“ dodal mluvčí. Konkrétní bezpečnostní opatření, která bude MPO zavádět, jsou podle něj z bezpečnostních důvodů neveřejná.

Server iROZHLAS.cz o víkendu uvedl, že ministerstvo obrany nařídilo odstranit ze služebních telefonů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch, svým pracovníkům proto rozeslalo podrobný manuál. Je to první konkrétní opatření, které ministerstvo provedlo v reakci na varování NÚKIB. Software americké firmy ministerstvo podle registru smluv používá pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.

Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma Huawei se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupilo proti němu také čínské velvyslanectví.

Huawei napsala NÚKIB dopis, ve kterém požaduje upravit nebo zrušit varování před jejími technologiemi. Je připravena bránit se soudně i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Odpověď požaduje do 14. února.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: První konkrétní opatření. Ministerstvo obrany odstraní z mobilů Huawei aplikaci AirWatch

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.