Předělám Notre-Dame na zelený skleník, prohlašuje architekt

Návrh, který budí kontroverzi

Předělám Notre-Dame na zelený skleník, prohlašuje architektNOVÉ
Návrh skleníku v katedrále Notre-Dame Foto:

Reprofoto: VINCENT CALLEBAUT ARCHITECTURES

4
Svět
Echo24
Sdílet:

Požár katedrály Notre-Dame otevřel dveře řadě kreativních vizí, jejichž autoři by rekonstrukci poničeného chrámu pojali „tak trochu jinak“. Internet už zaujal návrh nahradit zbořenou věž včelínem či plán vybudovat na střeše gotické stavby plavecký bazén. To belgický architekt Vincent Callebaut by katedrálu přebudoval na skleník. Střechu by chtěl mít kompletně ze skla a pod ní se má na nově vystavěných zahradách pěstovat zelenina a ovoce. Svůj působivý projekt prezentuje na svých stránkách. Francouzi jsou k němu však skeptičtí.

Návrh skleníku v katedrále Notre-Dame
Návrh skleníku v katedrále Notre-Dame Foto:

Reprofoto: VINCENT CALLEBAUT ARCHITECTURES

Když prezident Emmanuel Macron po dubnovém požáru Notre-Dame prohlásil, že je otevřen tomu, aby se katedrála znovu vybudovala „ještě hezčí než předtím“ a premiér Edouard Philippe řekl, že věž katedrály by se mohla „přizpůsobit technikám a výzvám naší doby,“ otevřeli tím stavidla rušné diskuzi. V ní své místo mají tradicionalisté, kteří by podobu zrekonstruované katedrály rádi nechali přesně takovou, jaká byla doposud, ale i inovativní nápady.

A právě Callebaut jednoznačně patří k progresivnímu proudu. Podle jeho návrhu by Notre-Dame měla být ekologicky šetrnou budovu, která vyprodukuje více energie, než sama spotřebuje a ročně vyprodukuje až 21 tun zeleniny a ovoce pro celou Paříž. Tu by zavlažoval z nádržek umístěných v ramenech křížení. Belgický architekt dal svému projektu název „Palingenesis“, tedy „znovuzrození“. S ním by rád spojil duchovno, s uměním i vědou „Katedrála by se tak stala příkladnou eko-inženýrskou strukturou a církev by byla skutečným průkopníkem v enviromentální oblasti,“ uvedlo na svém webu.

Návrh skleníku v katedrále Notre-Dame
Návrh skleníku v katedrále Notre-Dame Foto:

Reprofoto: VINCENT CALLEBAUT ARCHITECTURES

Z průzkumů, o nichž psala francouzská média, však vyplývá, že místní nejsou velkým změnám příliš nakloněni. Více než polovina, 54 procent dotázaných, chce, aby katedrála vypadala zcela stejně jako před dubnovým požárem. Na jejich straně stojí i někteří odborníci. Florian Renucci šéfoval výstavbě hradu Guédelon, který vznikl středověkými postupy. Věří, že katedrála by měla nést svou původní podobu. „Obnova Notre-Dame by měla brát v potaz techniky doby, v níž katedrála vznikala, a měla by také ctít gotickou harmonii, která vyplývá z těch, kdo ji vybudovali, a materiálů, které použili,“ míní.

Jen asi čtvrtina respondentů se domnívá, že by měli mít architekti při rekonstrukci katedrály volnost. Nejasno v celé věci má 21 procent Francouzů.

Vyjma skleníku či zmíněného včelína padly návrhy na vytvoření parku, terasy či dokonce lesu, který by měl vyrůst na střeše. Stockholmské studio UMA zase představilo plán, podle něhož by zase na střeše katedrály vznikl plavecký bazén ve tvaru kříže, na nějž by shlížely sochy 12 apoštolů.

Čtěte také: Zaplavte si se svatými na střeše Notre-Dame. Návrhy na obnovu katedrály se předhání v kreativitě

Vyšetřování neštěstí je v plném proudu

Vyšetřování požáru bude dlouhé a složité a žádná z teorií není zcela vyloučena, ačkoli nic nenasvědčuje trestné činnosti. Tak by se daly shrnout aktuální zprávy francouzských médií o zjišťování příčiny požáru katedrály Notre-Dame, od kterého ve středu uplyne měsíc. Na přelomu dubna a května se práce vyšetřovatelů rozběhla naplno, když začalo zkoumání zbytků střechy a stropu ležících od noci z 15. dubna na podlaze hlavní lodě. Zároveň na chrámu pokračují zajišťovací práce, které se zřejmě protáhnou do léta.

Dohledem nad obnovou gotické katedrály pověřila francouzská vláda generála ve výslužbě Jeana-Louise Georgelina. Ten zničenou památkou v posledních dnech provedl štáb americké televize ABC News, jejíž moderátor David Muir byl prý prvním televizním žurnalistou, kterému byl od požáru do prostoru umožněn vstup.

„Pro francouzského generála není nic nemožné. Všechno jde, když se chce,“ reagoval Georgelin na pochybnosti o tom, zda je možné rekonstrukci Notre-Dame zvládnout do pěti let, jak uložil francouzský prezident Emmanuel Macron. Obnovovací práce jsou však ještě relativně daleko.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články