Obamu ne! Britská vláda prý naléhá na Harryho, aby nezval bývalého prezidenta USA na svatbu

Obamu ne! Britská vláda prý naléhá na Harryho, aby nezval bývalého prezidenta USA na svatbuNOVÉ
Svět

Svatba prince Harryho

Britská vláda naléhá na prince Harryho, aby nepozval bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu s manželkou na svou svatbu. Napsal to britský bulvární list The Sun, podle kterého se vláda obává nelibosti, kterou by to mohlo vyvolat u současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Harry a jeho americká snoubenka Meghan Markleové předtím už dali najevo, že si přejí, aby Obamovi na jejich „velký den“ 19. května dorazili.

Třiatřicetiletý Harry se s manželi Obamovými spřátelil u příležitosti charitativní sportovní soutěže Invictus Games pro vojenské veterány, kteří jsou po bojových zraněních invalidní.

Naopak je všeobecně známa nechuť Harryho a Meghan k Trumpovi, kterého na svatbu rozhodně pozvat nehodlají. Meghan v minulém roce na internetu negativně komentovala Trumpovu předvolební kampaň.

Britské ministerstvo zahraničí a úřad britské premiérky tak mají velké obavy, že tato událost znemožní Therese Mayové smysluplně s Trumpem spolupracovat. „Harry dal jasně najevo, že chce Obamovy na svatbě, a to způsobuje spoustu nervozity,“ sdělil podle The Sun vysoce postavený vládní činitel. „Trump by mohl zareagovat velmi ošklivě, kdyby se Obamovi dostali na královskou svatbu dřív, než by se on sešel s královnou,“ dodal.

Vzhledem k tomu že svatba není státní záležitostí, může vláda k ní vydat pouze doporučení. Nebudou oficiálně zvány hlavy států a vlád. Seznam hostů sestaví Buckinghamský palác místo ministerstva kultury, které se úkolu ujímá například při státních pohřbech.

S Trumpem má přitom své rozpory i britská vláda. Premiérka Mayová ho neváhala nedávno kritizovat za to, že sdílel na twitteru protimuslimský obsah z účtu britské krajní pravice.

Související články