1 KERČSKÝ PRŮLIV

Maas v Moskvě jednal o německém monitoringu Kerčského průlivu. Putin souhlasí, řekl Lavrov

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc souhlasil s návrhem německé kancléřky Angely Merkelové na vyslání německých expertů k monitorování Kerčského průlivu. Při setkání s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem to v pátek v Moskvě řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Poznamenal, že ale žádný expert zatím nedorazil.

Kerčský průliv ležící mezi Černým a Azovským mořem, jehož vody dělí hranice mezi Ruskem a Ukrajinou, byl v listopadu místem vážného incidentu mezi plavidly Ukrajiny a Ruska. Ruské lodi zadržely pro údajné porušení hraniční linie tři ukrajinská vojenská plavidla a zadržely 24 námořníků. Ti byli deportováni do vazební věznice v Moskvě, kde čekají na soud. Hrozí jim šest let vězení.

Incident vyvolal pobouřenou reakci Kyjeva a kritiku západních politiků, kteří Moskvu důrazně a opakovaně vyzvali, aby námořníky propustila na svobodu. Zároveň upozorňovali Rusko, že musí umožnit volnou plavbu průlivem podle mezinárodního práva.

Maas v pátek při setkání s Lavrovem s uspokojením konstatoval, že Kerčský průliv je pro plavbu volný. Podle agentury TASS předal Lavrovovi návrh týkající se režimu plavby v průlivu, který ruský ministr slíbil prostudovat. Dokument údajně opakuje návrh Merkelové na vyslání západních expertů, kteří by provoz sledovali. Podle ruské agentury ale předpokládá koordinaci s Kyjevem, což dnes Lavrov odmítl.

Maas při pátečním jednání s ruským partnerem poukázal na význam zachování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Spojené státy obviňují Rusko, že smlouvu porušuje, a hrozí odstoupením. Moskva tvrdí, že vypovězením smlouvy chce Washington ospravedlnit vývoj vlastních raket.

Maas dal najevo, že americkým stížnostem věří. Vyzval ruskou stranu, aby zlikvidovala typy raket, které podle Washingtonu smlouvu INF svým dosahem porušují. Lavrov americké výhrady znovu odmítl s tím, že Rusko smlouvu neporušuje. Američané prý dali Rusku na vědomí, že od smlouvy v únoru odstoupí. Jejich rozhodnutí je prý konečné a nemá smysl o něm jednat.

Čtěte také: Operátor v Itálii zažehl revoluci v cenách tarifů. Jsou oproti ČR více než desetkrát levnější

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.