Zeman v projevu: Předčasné volby nikdy nevypíšu

Zeman v projevu: Předčasné volby nikdy nevypíšuAktualizujeme
Zeman v projevu: Předčasné volby nikdy nevypíšu a pozor na český tisk Foto:

FOTO: Reprofoto ČT1

Domov

Zemanův vánoční projev

Echo24

Poslední vánoční poselství během svého současného volebního období pronesl v úterý ze zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. Projev se týkal zejména situace po říjnových parlamentních volbách, ale hovořil i o ekonomické situaci a migračních kvótách.

„Jsme šestá nejbezpečnější země a máme nejnižší míru nezaměstnanosti i míru chudoby,“ zahájil Zeman svůj vánoční projev. Pak však pokračoval i v kritickém duchu, kdy upozornil na malé státní investice, nadbytek státních úředníků, sociální dávky či chybějící dálnici mezi Prahou a Vídní. Kritizoval i migrační kvóty: „Nikdo nám nemůže diktovat, koho umístíme na své území,“ řekl například. Zeman podpořil i premiéra Babiše a jeho vládu. „Vládnutí Sobotkovy vlády v demisi si snad nikdo přát nemůže,“ dodal.

Vyjádřil se i k možnosti předčasných voleb: „Chci naprosto jasně říci, že předčasné volby nikdy nevypíšu. Byly by jen výsměchem občanům. Občané rozdali karty a politici s nimi musí umět hrát. Občany nemůžete vyměnit, politiky ano.“ Prezident Miloš Zeman také poukázal na možnost dvou extrémů povolebního vývoje. „První extrém je pokus obklíčit vítěze voleb, vytvořit proti němu pseudokoalici méně úspěšných, druhý je ten, že vítěz zašlape do země všechny poražené a vládne sám,“ řekl Zeman. Z hlediska demokracie je podle něj nejlepší vyhnout se obojímu.

„Jsme svobodná země se svobodnými občany a dnes si můžeme říci, že jsme i úspěšná země. Před lety jsem vám říkal, že skončila blbá nálada. Dnes vám říkám, že máme být na co hrdi. Zvedněme hlavu a buďme sebevědomými občany,“ vzkázal Zeman posluchačům a zároveň ve svém vánočním poselství vyzval občany, aby se nenechali manipulovat „zahraničními rozvědkami“, a také „českým tiskem“.

Projev ocenil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš i předseda SPD Tomio Okamura, podle něhož odrážel priority jeho hnutí. Šéf komunistů Vojtěch Filip zase vyzdvihl, že Zemanova slova byla ve znamení důvěry ve vlastní síly a schopností „lidí práce“. Negativně hodnotili Zemanova slova jeho tradiční kritici, tedy politici KDU-ČSL, TOP 09 či STAN.

V české ekonomice a společnosti však převážily podle prezidenta Miloše Zemana v letošním roce radostné zprávy. Zeman ocenil bezpečnostní situaci v Česku, nízkou nezaměstnanost a vysoký ekonomický růst. Přál by si vyšší veřejné investice a valorizaci penzí, naopak méně peněz by mělo jít na dávky lidem, kteří odmítají pracovat. Uvedl, že se nedávno shodl s ministryní práce Jaroslavou Němcovou (ANO) na tom, že by se měly omezit sociální dávky těm, kteří odmítají nabízenou práci. Zeman také navrhuje zeštíhlení státního aparátu, propuštění úředníků by podle něj prospělo soukromému sektoru i státnímu rozpočtu.

Zeman také řekl, že radostných zpráv bylo v Česku víc než negativních, a poděkoval všem, kdo se na úspěších podíleli. Zmínil mimo jiné hodnocení britského Institutu pro hospodářství a mír, v jehož žebříčku se ČR letos umístila jako šestá nejmírumilovnější země na světě, nízkou nezaměstnanost a zadluženost, a naopak vysoký ekonomický růst v České republice.

Úspěch má podle Zemana však i stíny, například nízké investice. „Podíl veřejných investic na celkových výdajích státního rozpočtu je nízký a klesající,“ uvedl. Za ostudu označil například silnici mezi Brnem a Vídní, chybí ale podle něj i řada dalších dálnic, obchvatů a staveb.

Růst HDP podle prezidenta musí doprovázet stoupající životní úroveň. „Jsem rád, že konečně dochází k růstu mezd pod tlakem nedostatku pracovních sil,“ uvedl. Námětem by podle něj mohlo být snížení počtu úředníků. „Před 15 lety jsme měli 80 000 úředníků, ne zaměstnanců, ale úředníků, dnes jich máme 150 000,“ vysvětlil. Soukromý sektor by podle něj úředníky rád přijal a vyřešil tím svůj problém s nedostatkem pracovníků, polepšil by si i státní rozpočet. Úředníci si často jen vymýšlejí zbytečnou práci, dodal prezident.

Zeman zopakoval i to, že by si jako důchodce přál výraznou valorizaci penzí. Důchodci by se podle něj neměli obávat inflace, která je už v důchodech zohledněna. „Jen bych si přál, aby se valorizace odehrávala stejnou částkou pro všechny, v opačném případě se neustále zvyšuje rozdíl mezi novými a starými důchody,“ konstatoval Zeman.

Na závěr své řeči hlava státu připila na „vítězství zdravého rozumu, na úspěch České republiky a úspěch nás všech“ a popřála občanům šťastný nový rok.

Projev ze záznamu ve 13:00 odvysílaly televize Nova, ČT1 a ČT24, TV Barrandov, servery Blesk.cz a Seznam.cz a Český rozhlas na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Zeman minulý týden v TV Barrandov avizoval, že kromě zdraví, štěstí či úspěchu bude lidem v poselství přát, aby se nikdy a nikým nenechali manipulovat a byli svobodní a sebevědomí.

V loňském projevu Zeman oceňoval, že dobrý stav ekonomiky se promítá do životní úrovně Čechů. Kritizoval nízké veřejné investice, zatížení ekonomiky dotacemi na obnovitelné zdroje či některé sociální dávky. Odmítl, aby Česko dobrovolně přijímalo migranty. Hlava státu se dotkla i problematiky Evropské unie, role prezidenta či cenzury internetu.

Čtěte také: Hrad se poučil. Kontroly zůstanou, na půlnoční ale vpustí i opozdilce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.