1 Babišovi vadí zprávy o StB

Nelžete o mně a StB, varuje Babiš veřejnoprávní média. Hrozí odvetou

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Premiér v demisi Andrej Babiš se opřel do České televize, Českého rozhlasu, České tiskové kanceláře a dalších médií, protože podle něj lžou. Vadí mu informování o nedávném rozhodnutí slovenského soudu v obnoveném líčení, který zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent. Na média hodlá podat žalobu, stejně tak se chce soudit s bývalým příslušníkem StB Jánem Sarkocym, který nedávno řekl, že Babiš od začátku s StB spolupracoval vědomě. Podle Babiše se jedná o podvodníka, který jeho advokátovi před pěti lety nabízel, že bude svědčit v Babišův prospěch.

Babiš ve videu zdůrazňuje, že se nejedná o útok na veřejnoprávní média, ale o výzvu. „Výzva, a taky prosba, aby novináři a politici nelhali o mém soudním sporu o obvinění ze spolupráce z StB, které je, jak určitě víte, nepravdivé,“ píše se k videu na Facebooku Andreje Babiše. Česká televize a Česká tisková kancelář podle něj věří podvodníkovi Jánu Sarkocymu, bývalému členovi StB. „Teď, aby se pokračovalo v kampani na Babiše, tak se tady objevil nějaký estébák. Česká televize a ČTK věří tomuto estébákovi, tomuto podvodníkovi, který údajně seděl v base jeden a půl roku za podvod, který tvrdí, že šéf labouristů Corbyn bral peníze,“ rozčiluje se ve videu Babiš. V úvodní pasáži zmiňuje i Český rozhlas.

Podle Babiše Sarkocy pomáhal někdejšímu slovenskému předsedovi vlády Vladimíru Mečiarovi bojovat proti prezidentovi Michalu Kováčovi. „Tvrdí, že mě zná, v životě jsem ho neviděl,“ říká Babiš na videu. „Tenhle podvodník přišel za mým advokátem před pěti lety, když začínal soud, a nabízel se, že bude svědčit v prospěch Babiše a dokonce že zařídí soud. Vyrazil s ním dveře,“ dodal. 

Předseda hnutí ANO řekl, že Sarkocyho bude žalovat stejně tak jako média, která podle něj v tomto případě lžou. Na konci videa opět zopakoval, že se bude soudit celý život, protože nikdy nic nepodepsal a odmítá, že by kdy byl agentem StB. 

Podle archivních dokumentů Sarkocy v letech 1980-1984 pracoval na oblastním odboru StB v Bratislavě, později v zahraniční kontrarozvědce a také jako diplomat v Londýně. Na rozdíl od svých někdejších kolegů v StB Sarkocy nevypovídal před bratislavským soudem, u kterého se Babiš domáhal verdiktu, že je evidován v archivních svazcích StB jako její agent neoprávněně.

Soudy kvůli evidenci u StB

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení minulý týden zamítl žalobu českého premiéra, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Soud tak učinil v souladu s loňským verdiktem ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou ve sporu neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). 

Soudci bratislavského soudu byli vázáni rozhodnutím ústavního soudu. Ten ve svém verdiktu z října minulého roku kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN, který na Slovensku například spravuje archivní svazky StB a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů. Ústavní soud ale neuvedl, kterou instituci na Slovensku by měly žalovat osoby, jež se domáhají neoprávněnosti své evidence v archivních materiálech StB.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypověděli ve prospěch Babiše a jejich výpovědi byly klíčové v původním líčení.

Předseda Rady ČTK je Augustin z ANO

Hrozba politiků veřejnoprávním médiím nemusí být planá, protože sněmovna rozhoduje o obsazení mediálních rad. Například v pondělí si radní zvolili za nového předsedu Rady ČTK dosavadního místopředsedu Miroslava Augustina, který tak nahradil Tomáše Mrázka. Mrázek byl členem rady ČTK od roku 2013 a byl nominovaný za ODS.

Augustin je členem Rady ČTK za ANO od roku 2014, funkční období mu skončí 20. června 2019. V současnosti působí jako externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu. Do rozhlasu nastoupil po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v roce 1985 a až na krátkou přestávku v České televizi v roce 1991 tam pracoval do roku 1998. Od 1. ledna 1993 do března 1998 rozhlasovou sportovní redakci vedl. Na konci roku 2015 kandidoval na generálního ředitele Českého rozhlasu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babišův vzkaz ČSSD: Povládnu já, můžete dodat náměstky a odborníky

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.