Fialova nebezpečná panda. Stojí na právníkovi, který selhal

ECHOPRIME

Fialova nebezpečná panda. Stojí na právníkovi, který selhal
Autorem Fialovy pandy je muž, který sepisoval mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví o restrikcích, která soudci jako na běžícím páse prohlašovali za protizákonná. Foto: Profimedia.cz
1
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Pandemie čínského koronaviru mutací omikron končí. Zdá se, že to, s čím si dva roky nedokázala poradit společnost, vyřešila nakonec evoluční biologie. Virus dopochodoval do stadia, kdy se s ním dá normálně žít. Jako s jinými viry. Dnes už se na tom shoduje značná část imunologů, expertů na infekční choroby i epidemiologů. Včetně Romana Prymuly, symbolu koronavirových lockdownů. Přestaňme plošně testovat, počítat nakažené. Na testy posílejme už je nemocné s příznaky. Začněme normálně žít bez restrikcí.

Vláda Petra Fialy je ale výrazně zdrženlivější a váhavější než imunologové a experti včetně lockdownisty Romana Prymuly. Místo aby řekla jasné datum, kdy ukončí veškeré covidové restrikce včetně izolací, karantén a covid pasů, narychlo, pokoutně, bez veřejné debaty a v legislativní nouzi nasunula do sněmovny nový pandemický zákon. Ten dává vládě obrovskou moc zavést velmi tvrdé restrikce a omezení svobody bez schválení Poslaneckou sněmovnou.

Zákon píše ten, kdo ho vědomě porušoval

Petr Fiala i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chvat a pokoutní přípravy vysvětlují tím, že vládu tlačí čas. Současný pandemický zákon skončí 28. února. Poté už vláda bude moci dělat restrikce jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, kdy zásah může být jen cílený, nikoli plošný. Druhou možností je vyhlášení nouzového stavu. Na třicet dní to může udělat samotný kabinet, poté potřebuje schválení sněmovny. „Ale znovu opakuji, že pandemický zákon je jenom to, co jsem říkal: že jsme připraveni na horší variantu. Neznamená to, že ho budeme používat. Já doufám, že od března vůbec už nikdy (...), ale bylo by nezodpovědné od vlády, aby neměla nástroj. Nemůžete vzít hasičům stříkačku. Můžete věřit, že ji nebudou muset použít, protože nebude hořet, ale tu stříkačku musí mít,“ řekl premiér Petr Fiala v pátek 28. ledna v rozhovoru pro Český rozhlas.

Ta Fialovými slovy řečeno stříkačka je hodně ostrá. Výrazně restriktivnější než současný pandemický zákon. Vláda si jím chce vzít i pravomoc dělat restrikce, které podle toho současného nemohla. A Nejvyšší správní soud to předchozímu kabinetu Andreje Babiše v několika desítkách rozsudků připomínal. Podle soudu nebylo možné podle dosavadního zákona, v kuloárech nazývaného panda, zavřít obchody, restaurace ani většinu škol. Fialova vláda už si novým zákonem tuto pravomoc chce vzít. Podstata Fialovy pandy číslo dvě se dá shrnout tak, že je to panda dosavadní doplněná o poučení ze všech rozsudků NSS. Co se zavřít nedalo, a soudci to explicitně řekli, je už teď právně ošetřeno tak, aby se to zavřít dalo.

Nemohlo to ani dopadnout jinak. Autorem Fialovy pandy je muž, který sepisoval mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví o restrikcích, která soudci jako na běžícím páse prohlašovali za protizákonná. Dokonce sepisoval vědomě protizákonná opatření, u kterých si tu protizákonnost dobře uvědomoval. Protože o ní otevřeně veřejně mluvil jeho tehdejší šéf, šestitýdenní ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Ten proslul výrokem, že restrikce dělat bude, i když ví, že jsou v rozporu se zákonem. To byl vrchol právního nihilismu a pohrdání zákonem.

Celý text najdete na EchoPrime nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články