Ukrajinská pravoslavná církev dosáhla samostatnosti od Moskvy

Pravoslavná církev

Ukrajinská pravoslavná církev dosáhla samostatnosti od MoskvyNOVÉ
Ukrajinský prezident Petro Porošenko a konstaninopolský patriarcha Bartoloměj I. Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Duchovní vůdce přibližně 300 milionů pravoslavných křesťanů na světě, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, v sobotu formálně přiznal samostatnost nové sjednocené pravoslavné církvi na Ukrajině nezávislé na Moskvě. Příslušný dokument podepsal při bohoslužbě celebrované spolu s ukrajinským metropolitou Epifanijem v istanbulské katedrále svatého Jiří, jíž byl přítomen ukrajinský prezident Petro Porošenko, informovala agentura Reuters.

„Zbožný ukrajinský lid čekal na tento požehnaný den celých sedm století,“ řekl Bartoloměj, označovaný mezi pravoslavným křesťanstvem za „prvního mezi rovnými“. Ukrajinci se podle něj mohou nyní těšit ze „svatého daru zrovnoprávnění, nezávislosti a samosprávnosti, osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování.“

Porošenko podepsal počátkem listopadu v Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem. Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve. Předpokládalo to ale sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi. To se stalo 15. prosince na církevním synodu v Kyjevě, jehož účastníci také zvolili hlavou nové národní církve 39letého metropolitu Epifanije. Prezident Porošenko tento krok přirovnal k ukrajinskému referendu o nezávislosti z roku 1991.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Až loni se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, tedy církevní samostatnost, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Proti tomu se ostře staví ruská pravoslavná církev. Prezident Vladimir Putin pak ve svém novoročním poselství varoval před možným krveproléváním v důsledku osamostatnění ukrajinské církve.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ukrajina přijala zákon o přejmenování ruské pravoslavné církve v zemi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články