1 Nový ministr kultury?

Krejčí ministrem kultury? Nad nabídkou bych přemýšlel, zatím nepřišla

NOVÉ

Témata: , , ,

Kdo nahradí Antonína Staňka (ČSSD) v čele resortu kultury? Ve spekulacích Babišových médií v posledních dnech nejčastěji padá jméno Ivana Krejčího, současného předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), který už ve stínové vládě sociálních demokratů několik měsíců zastával pozici stínového ministra kultury. Sám Krejčí informace médií z koncernu Agrofert mírní. Žádná nabídka mi nepřišla, sdělil deníku Echo24. Kdyby však dorazila, uvažoval by o ní, uvedl.

Krejčí, vystudovaný divadelní režisér, má dle spekulací výhodu, že je dlouholetým členem ČSSD, za niž už několikrát kandidoval. Strana by si jeho prostřednictvím prý také ráda vylepšila vztahy s kulturní scénou, která na Staňkova odvolání ředitelů významných institucí reagovala poměrně negativně. Řada význačných osobností kulturního života se podepsala pod petici požadující ministrovo odvolání.

Dalším kandidátem pak má být Jiří Mitáček, generální ředitel Moravského zemského muzea, a podle Mladé fronty DNES i náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. Padla údajně i jména bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nebo prvního místopředsedy ČSSD Romana Onderky.

Jan Hamáček, do jehož gesce návrh nového ministra spadá, však prozatím nechce být konkrétní. „Až budu mít jméno ministra, představím ho. Okruh kandidátů mám, v nejbližší době se s některými sejdu,“ řekl Lidovým novinám v týdnu. Lze očekávat, že konkrétní jména probere ve čtvrtek na schůzce s premiérem Milošem Zemanem.

„Přemýšlel bych nad ní“

Samotný Krejčí, který má být favoritem, však spekulace uklidňuje. „Žádnou nabídku jsem nedostal,“ řekl v sobotu deníku Echo24. Na otázku, zda jedná s Janem Hamáčkem, řekl krátce: „Ne, nejednám.“

Nicméně na dotaz, zda by případnou nabídku přijal nebo o ní alespoň uvažoval, odpověděl kladně. „Neřeším kdyby, pokud by náhodou taková nabídka přišla budu nad ní přemýšlet,“ napsal posléze deníku Echo24 ve zprávě.

Antonín Staněk v týdnu oznámil, že ke konci května rezignuje na svou funkci. Zastával ji necelý rok. V dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) napsal, že se rozhodl vyhovět výzvě předsedy ČSSD Jana Hamáčka, za svými rozhodnutími ve funkci si ale stojí. O Staňkově možném konci se spekulovalo dlouho, v očích kulturní veřejnosti mu velmi ublížilo zejména rozhodnutí odvolat ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Staňkův odchod bude znamenat sedmou změnu v Babišově vládě.

Čtěte také: Antonín Staněk: zpackaný Machiavelli

Staněk připraví výběrové řízení pro NGP, počká na reakci Zemana

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.