1 První rozsudek smrti 2019

Před popravčí četu. Bělorus obžalovaný z brutální vraždy odsouzen k trestu smrti

, Nové

Témata: , ,

Mogilevský oblastní soud v Bělorusku odsoudil k trestu smrti Aljaksandra Osipoviče, obžalovaného z mimořádně brutálního zavraždění dvou mladých žen. Oznámila to agentura Intefax s tím, že jde o první letošní rozsudek smrti v jediné evropské zemí, v níž se ještě popravuje. Proti rozsudku se lze ještě odvolat k nejvyššímu soudu, poznamenal server Belorusskij partizan.

"Obžalovaný byl shledán vinným z toho, že úmyslně a v rozporu se zákonem připravil o život dva lidi, a to mimořádně krutě. Soud vynesl výjimečný trest: trest smrti zastřelením," uvedl soud.

Vraždy se podle médií odehrály loni v červenci v Bobrujsku, kde muž popíjel se dvěma mladými ženami ve věku 26 a 27 let, s nimiž se náhodně seznámil a které odvezl taxíkem do svého bytu. Když už byl silně opilý, vypukla hádka a muž své návštěvnice zbil. Ženy ve strachu o život utekly do koupelny, kde se zamkly. Jedna z nich zavolala na policii, ale nestačila říct ani celou adresu, když muž, ozbrojený kladivem a noži, vtrhl dovnitř. Jedné ženě zasadil 77 ran kladivem, nožem a pěstmi, z toho nejméně 48 ran kladivem do hlavy. Druhou oběť 16krát bodl. Obě ženy zemřely na místě. V krvi měly tři promile alkoholu.

Byt, ve kterém se vraždy odehrála, našli policisté pozdě. Pachatele nicméně dopadli téhož dne - seděl na nedaleké lavičce a pil pivo. V minulosti už byl čtyřikrát trestán, včetně těžkého ublížení na zdraví, a za mřížemi strávil 11 let. Podle obžaloby měl prý v plánu obě ženy rozčtvrtit, to už ale nestihl. Po vraždách odešel do obchodu, kde kromě piva a cigaret koupil i tři role pytlů na odpad.

Čtěte také: Lukašenkovo Bělorusko deptají mnohamiliardové dluhy. Analytici se bojí růstu závislosti na Rusku

Muž se před soudem hájil tím, že se mu ženy nejprve vysmívaly, když nemohl najít klíče od bytu, a tvrdily, že mu je vyhodily oknem. Prohlašoval také, že jej napadly a že se jen bránil.

"Nechápu, co se to se mnou dělo. Jak jsem mohl zabít dva lidi, a ještě k tomu děvčata?" prohlásil před soudem a rozplakal se. "Jsem dobrý člověk, trochu sentimentální. Nikdy jsem nedokázal lhostejně projít okolo, když někdo někomu ubližoval, zejména zvířatům," tvrdil, což v soudní síni vyvolalo nevěřícný šum.

"Kdybych tušil, jaká tragédie se stane, nikdy bych do toho baru nešel, ani bych nesedl do taxíku. Moc rád bych ten večer vrátil zpět, aby dívky zůstaly naživu," zdůraznil.

Interfax poznamenal, že příbuzní odsouzenců k smrti zpravidla nejsou vyrozuměni o popravě, ani se jim neumožňuje naposledy se setkat s odsouzencem před vykonáním trestu, nevydává se jim tělo popraveného, ani nejsou informováni o místě, kde je pohřben.

Loni běloruské soudy vynesly dva tresty smrti a vykonány byly čtyři dříve vynesené rozsudky.

Popravy v Bělorusku kritizují Rada Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i další mezinárodní organizace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.