1 Úmrtí rumunské disidentky

Zemřela disidentka Doina Corneaová. Proslavilo ji 31 dopisů proti Ceaušeskovi

NOVÉ

Témata: , ,

Ve věku 89 let zemřela bývalá rumunská disidentka a bojovnice za lidská práva Doina Corneaová. Informovala o tom rumunská média s odvoláním na rodinu Corneaové.

Corneaová, která bojovala proti režimu komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska, zemřela ve svém domovském sedmihradském městě Kluž.

Proslavila se hlavně v 80. letech, když prostřednictvím Rádia Svobodná Evropa zveřejnila 31 protestních dopisů proti Ceaušeskovi. Příslušníci nechvalně známé rumunské tajné policie Securitate ji kvůli tomu vyslýchali a bili. V listopadu roku 1987 šířila letáky na podporu krvavě potlačeného dělnického protestu ve městě Brašov. Kvůli své disidentské činnosti Corneaová přišla o místo docentky literatury v Kluži.

Po svržení Ceaušeska v prosinci roku 1989 se Corneaová stala členkou Fronty národní spásy, kterou založil nový rumunský prezident Ion Iliescu jako provizorní politickou platformu. Už v lednu 1990 však hnutí opustila, protože Ilieska považovala za starou strukturu, která neusiluje o skutečnou demokracii.

„Snažila jsem se žít tak, jako kdyby neexistoval strach, ačkoli jsem ho docela často pociťovala,“ řekla Corneaová podle agentury DPA v jednom rozhovoru.

Corneaová dostala mimo jiné rumunský řád za zásluhy a Francie ji jmenovala důstojnicí Řádu Čestné legie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Chtěl jít do voleb jako nezávislý, zemřel v komunistickém kriminále

Přes 10 tisíc Moldavanů demonstrovalo za sjednocení s Rumunskem


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.