Kdo si myslí, že opatření nejsou v souladu s právem, má otevřenou cestu, míní právník, který uspěl
VLÁDNÍ OPATŘENÍ
Otázkou, zda bude mít zrušení opatření omezujících maloobchod a volný pohyb vliv na odškodňování podnikatelů, se ve čtvrtek správní soud nezabýval. Podle úspěšného žalobce, právníka Ondřeje Dostála, by však rozhodnutí mohlo poškozeným podnikatelům pomoci. Zároveň je varoval před tím, aby se pokoušeli žádat o příliš vysoké náhrady škody.
Soudci pražského městského soudu ve čtvrtek dospěli k názoru, že takto závažná omezení základních práv a svobod měla správně řešit vláda formou krizového opatření, nikoliv ministerstvo zdravotnictví svými mimořádnými opatřeními podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda takto původně skutečně postupovala. Právní formu opatření změnila podle kritiků proto, aby dotčení občané nedosáhli na odškodnění, na něž by podle krizového zákona měli nárok.
„Soud v nynější věci nikterak neřešil otázku odškodnění maloobchodních prodejců ani odškodnění způsobená omezením svobody pohybu. Soudy ve správním soudnictví nejsou nijak oprávněny rozhodovat o náhradě škody,“ řekl novinářům předseda soudního senátu Štěpán Výborný. Fakt, že vláda změnila formu vydávaných opatření, nechal bez komentáře. „Přidržím se pouze toho, že soud shledal, že tento postup byl nezákonným,“ uvedl.
„Dnešní rozhodnutí může mít vliv na náhradu škody. Mohla by to být dobrá zpráva pro živnostníky nebo malé podnikatele, kteří byli zasaženi zvláště ostře,“ věří Dostál.
„Předem bych však varoval před pokusy žádat náhrady škody příliš vysoké, protože i v takovém případě je nutné, aby jiný soud posoudil, jaká škoda opravdu vznikla a zda by nevznikla, pokud by ta opatření vydána nebyla,“ upozornil.
Soud na základě Dostálovy žaloby zrušil mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob. Žalobu odmítl ohledně dalších dvou opatření, která v době mezi jejím podáním a ve čtvrtek byla zrušena.
„Domnívám se, že v časových periodách, kdy platila opatření, která ve čtvrtek byla zrušena, vznikne prostor pro žádost o náhradu škody. Pokud však jde o ta ostatní opatření, respektive období, kdy platila nezrušená opatření, tam už záleží na jiných soudech a jiných navrhovatelích, aby si toto vyřešili a prožalovali sami,“ uvedl Dostál.
„Domnívám se, že každý, kdo se bude domnívat v souladu s názorem tohoto soudu, že další opatření nebyla vydána v souladu s právem – například obecné opatření o rouškách nebo o vycestování ze země – má alespoň vytvořenou cestu,“ dodal k čtvrtečnímu rozhodnutí.
Právník ministerstva zdravotnictví Jiří Kindl podotkl, že jednotlivé nároky na odškodnění budou muset posuzovat civilní soudy. „Tento soud neřekl, že by ta opatření byla věcně špatně nebo že měla být přijata méně přísná. Věcně je nezpochybnil,“ poznamenal.