Stopka unijních dotací, „dokud je narušena hospodářská soutěž“

Babišův střet zájmů

Stopka unijních dotací, „dokud je narušena hospodářská soutěž“NOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet ČR žádné dotace. Vyplynulo to ze středečního prohlášení komisaře EU pro rozpočet Günthera Oettingera během debaty v Evropském parlamentu. Oettinger dále řekl, že v lednu budou v Praze probíhat v souvislosti s dotacemi audity. Jen letos inkasoval podle právní služby Evropské komise Agrofert na dotacích 82 milionů eur, tedy 2,1 miliardy korun. Babiš svůj střet zájmů dlouhodobě odmítá. Otázka údajného střetu zájmů je dle něj věcí výkladu předpisů EU. O rezoluci k tématu má europarlament hlasovat až dnes. 

Komisař Oettinger poslancům řekl, že informace o neposkytování dotací zaslal české vládě v dopise, v němž ji zároveň vyzval k urychlené nápravě situace. „V době nových rozpočtových pravidel (po 2. srpnu) dosud nebyly z evropských programů dotyčnému členskému státu nebo na projekty v dotyčném členském státu vyplaceny žádné prostředky… V dopise jsme také dali najevo, že dokud nebude právní situace z našeho pohledu uspokojivá a také dokud nebude odstraněn konflikt zájmů, nemáme v úmyslu prostředky posílat,“ řekl Oettinger.

Zemědělské dotace koncovému uživateli rozděluje český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Tohoto fondu se deník Echo24 ptal už v září, kdy už platilo nové rozpočtové nařízení týkající se střetu zájmů, jestli fond zjišťoval, zda i dle nové legislativy má, či nemá udělovat dotace Agrofertu. SZIF tehdy odpověděl, že není důvod k neposkytnutí dotace. Opak ale nyní tvrdí unijní komisař a část unijní a české politické reprezentace.

SZIF se v září v reakci na dotaz Echo24 odvolal na vložení Agrofertu do dvou svěřenských fondů a českou legislativu. „Premiér Babiš nemůže jakkoli ovlivnit administraci konkrétních dotačních žádostí a pokud společnosti z holdingu Agrofert splní všechny podmínky pro čerpání dotace, není důvod k neposkytnutí dotace. Akcie společnosti Agrofert byly podle veřejně dostupných údajů v obchodním rejstříku vloženy do dvou svěřenských fondů a podle právní úpravy v občanském zákoníku je nyní nevlastní žádná osoba – ani zakladatel, ani svěřenský správce, ani obmyšlený. V tomto kontextu nyní nespatřujeme důvod pro neposkytnutí dotace z důvodu ustanovení o střetu zájmů ve finančním nařízení EU. Samozřejmě budeme sledovat vývoj názorů a výkladů k novému evropskému nařízení,“ uvedla v září za SZIF mluvčí Vladimíra Nováková.  

O narušení hospodářské soutěže v kontextu udělování dotací holdingu Agrofert ve středu v europarlamentu hovořila i německá europoslankyně a předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässelová. „Žádné dotace Agrofertu, dokud je zásadně narušena hospodářská soutěž,“ uvedla Grässelová, jež patří mezi Babišovy kritiky.

Europoslanci probírali střet zájmů českého premiéra téměř hodinu a půl. Zatímco většina europoslanců z různých zemí v debatě vyzvala Komisi, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj, podle jiných by měla Praha dostat šanci zjednat nápravu bez politického tlaku europoslanců. Na obranu českého premiéra vystoupily především europoslankyně za ANO Martina Dlabajová a Dita Charanzová. Ale i zástupci KSČM, která Babišovu vládu podporuje.

Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS vesměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz. 

Agrofert nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení dotací

Společnost Agrofert Holding nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá, uvedl ve středu mluvčí firmy Karel Hanzelka. Reagoval tak na vyjádření komisaře EU pro rozpočet Oettingera. Hanzelka sdělil, že Agrofert dosud nemá žádný oficiální podnět, na který by měl reagovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babišův obrat. Slibuje upravit své aktivity „v souladu s evropskou legislativou“

Agrofert bez dotací? Europarlament by mohl vyzvat k jejich prošetření