„Omluva není na místě.“ Historik Blažek si stojí za slovy o Babišovi a čistkách v ÚSTR

SPOR O BABIŠOVA SVĚDKA

„Omluva není na místě.“ Historik Blažek si stojí za slovy o Babišovi a čistkách v ÚSTRNové
Historik Petr Blažek na červnové demonstraci pořádané iniciativou Milion chvilek pro demokracii Foto:

Foto: Reprofoto Česká televize

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Historik Petr Blažek se neomluvil za slova o vyhazovu badatele Radka Schovánka z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v souvislosti s jeho svědeckou výpovědí proti Andreji Babišovi v kauze premiérovy spolupráce s StB. Vyzvalo ho k tomu vedení ústavu, omluvit se měl dle ÚSTR do 31. července. Za svými slovy si ale Blažek stojí. „Omluva není na místě. Mé vystoupení je plně v souladu s listinou základních práv a svobod. Moje kritika ani nemířila na vedení ústavu, ale na Andreje Babiše,“ řekl. ÚSTR nyní zvažuje další postup.

Vedení ÚSTR považuje Blažkova slova za „nepravdu, pronesenou o zaměstnavateli“. Blažek ale upozorňuje, že nikdy neřekl, že Radka Schovánka vyhodili kvůli jeho roli svědka. „Já neřekl, že dva měsíce poté, co Babiš schválil peníze pro ÚSTR, byl tento svědek propuštěn z práce,“ řekl Blažek.

K veřejné omluvě dle ústavu mělo dojít do konce července. Co bude dál, zatím není zřejmé. „Zvažujeme další postup,“ řekl pro Echo24 náměstek ředitele ústavu Ondřej Matějka s tím, že jasno by mohlo být za týden. „Pan Blažek byl upozorněn, že nemůže říkat nepravdu o svém zaměstnavateli. Jako forma nápravy byla zvolena omluva. Považujeme to za interní záležitost,“ dodal Matějka.

Vedení ústavu už dříve napsalo, že Petra Blažka „bude muset bohužel, nikoli poprvé, důrazně upozornit, že je rozdíl mezi rolí odborného historika, který se jistě může a má občansky angažovat, a rolí poněkud fanatického aktivisty, který se neštítí sáhnout ani k demagogii, když se mu to hodí.“

Za Blažkem stojí 21 kolegů

Jádrem sporu jsou historikova slova, pronesená na červnové protivládní demonstraci, kterou organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Blažek hovořil o vyhazovu Schovánka, který svědčil proti premiérovi Babišovi v soudním sporu z roku 2014.

„Dva měsíce poté, co svědčil proti Andreji Babišovi a dokládal, že byl aktivním spolupracovníkem Státní bezpečnosti, se odehrála schůzka na ministerstvu financí, které tehdy řídil Andrej Babiš. Andrej Babiš tehdy dal dvacet milionů vedení Ústavu pro studium totalitních režimů do rozpočtu, aby udělali velkou čistku, v jejímž rámci byl vyhozen Radek Schovánek z práce,“ řekl historik.

„Mám dostatek zdrojů, abych to dosvědčil,“ dodal Blažek pro deník Echo24. Reorganizace, při které bylo v dubnu 2015 v ústavu zrušeno zhruba 20 míst oddělení digitalizace, načež vzniklo podobné pracoviště v Archivu bezpečnostních složek, byla podle něj účelová a měla za cíl zbavit se Schovánka. Blažek ji označil za „velkou čistku“.

Vedení ústavu čelí kritice 21 současných i bývalých zaměstnanců ústavu. Řediteli Zdeňku Hazdrovi zaslali v červnu dopis, ve kterém se postavili za svého kolegu Petra Blažka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: 12 kolegů se postavilo za historika z ÚSTR v Babišově kauze

Historika jsme kvůli Babišovi nevyhodili, brání se ÚSTR

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články