Bookmakeři favorizují Čunka či Kuberu. Rath s Paroubkem nepostoupí do 2. kola

Senátní volby

Bookmakeři favorizují Čunka či Kuberu. Rath s Paroubkem nepostoupí do 2. kolaNOVÉ
Senátor Jiří Čunek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Blížící se senátní volby slibují zajímavé souboje, do kterých se zapojí bývalý předseda vlády, hokejista, policejní prezident či nepravomocně odsouzený člověk za korupci. Podle sázkových kanceláří se do horní komory parlamentu dostane s největší pravděpodobností Jiří Čunek, Jaroslav Kubera, Pavel Fischer či Mikuláš Bek. Mnoho sázkařů však zatím vyčkává, jak dopadne první kolo voleb, které se uskuteční 5. a 6. října.

V senátních volbách se bude volit do sedmadvaceti obvodů a dosavadní post obhajuje na čtrnáct kandidátů. Křeslo v horní komoře obhajuje i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který je ve funkci senátora už 12 let. Podle sázkové kanceláře Tipsport je na lidovce vypsán kurz 1,01 a na Fortuně 1,02.

Druhým nejnižším kurzem se může pochlubit dlouholetý senátor za ODS Jaroslav Kubera. Velký odpůrce zákazu kouření v restauracích se pohybuje v kurzu 1,02 až 1,04. Třetím největším favoritem se v pražském dvanáctém obvodu může stát neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Podle sázkové kanceláře Tipsport půjde do boje o senátorské křeslo s kurzem 1,06. Podobně je na tom brněnský kandidát Mikuláš Bek s kurzem 1,08.

Nejzajímavějším soubojem se může stát volba na Chrudimsku. Favoritem je podle bookmakerů bhokejová legenda Vladimír Martinec s kurzem 3. Proti němu bude stát někdejší ministr kultury a lidovecký politik Daniel Herman s kurzem 4. Herman se v posledních volbách do dolní komory nedostal, protože byl vykroužkován voliči Jana Čižinského.

Vyrovnaný souboj přinese i volba v Českých Budějovicích. Vyrovnané kurzy 1,85 mají jak obhájce mandátu Jiří Šesták, tak Ladislav Faktor. Oproti souboji na jihu Čech bude mít menší výhodu předseda senátního klubu sociální demokracie Petr Vícha s kurzem 2,10. Sesadit ho ze senátorského křesla se pokusí nominant hnutí ANO Jiří Matěj s kurzem 2,30.

Sledovaný bude také souboj o Náchodsko, kde kandiduje předseda strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Proti němu se postaví bývalý policejní prezident Martin Červíček. V tomto souboji je jasným favoritem lidovecký politik s kurzem 1,4. Bývalý policista a nynější první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Červíček má kurz 4.

Paroubek ani Rath nepostoupí

Zajímavý je i pokus dvou bývalých sociálních demokratů dostat se zpátky do vysokých pater politiky. Expremiér a někdejší předseda socialistů Jiří Paroubek má ve volebním obvodu Ostrava-město až třetí nejnižší kurz 6,50. Před ním jsou s příznivějšími kurzy Leopold Sulovský (1.40) a Ivo Gondek (5,50).

Neúspěchem může skončit i snaha nepravomocně odsouzeného Davida Ratha. Sázková společnost Fortuna na něj vypsala kurz 11 a pravděpodobnější je tak vítězství jednoho z trojice Ondřej Štěrba (2,7), Ladislav Chlupáč (3) a Libor Uhlík (3,2).

Senátní volby však nelákají takové množství voličů jako v případě prezidentských voleb. Ty se také staly rekordní, kdy se celkový objem sázek vyšplhal na 285 milionů korun. „Senátní volby nejsou z pohledu zájmu sázkačů pochopitelně až tak atraktivní, jako ty parlamentní nebo prezidentské. Přesto mají své fanoušky. Senátní volby jsou vždy zajímavé v kontextu osobností, které o tento post usilují,“ řekl mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain.

Senát, který má celkem 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. Letošní senátní volby začnou 5. a 6. října společně s komunálními volbami. Druhé kolo voleb je v plánu 13. a 14. října.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Lidé zatím prosázeli 5 milionů na senátní volby, top favority jsou Fischer, Čunek a Kubera

Boj o Senát: Exministr financí Pilný versus kandidát na prezidenta Fischer

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články