Co doopravdy řekl sir Roger Scruton

KOMENTÁŘ

Co doopravdy řekl sir Roger ScrutonKOMENTÁŘ 2
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Odvolání sira Rogera Scrutona z neplacené pozice, ve které měl radit britské vládě ohledně architektury, vyvolalo skandál jak v Británii, tak v České republice. Zástupce šéfredaktora levicového magazínu New Statesman George Eaton si Scrutonovy odpovědi v rozhovoru, který mu poskytl, upravil tak, aby vyznívaly mnohem problematičtěji. Pár hodin nato konzervativní vláda Scrutona propustila. Za starého filozofa se postavili jeho britští i čeští přátelé. V Česku se jednalo především o bývalé disidenty Pavla Bratinku, Ivana Havla, Daniela Kroupu, Petra Pitharta a Alexandra Vondru, kteří znají Scrutona z doby komunismu, kdy jezdil do Československa pořádat podzemní semináře. Ti odeslali britskému ministru Jamesi Brokenshireovi, který Scrutona vyhodil, dopis protestující proti jeho propuštění. V Británii se hlavním zastáncem Scrutona stal novinář Douglas Murray. Tomu se podařilo získat originální nahrávku rozhovoru, přepis pak zveřejnil v pravicovém časopise The Spectator. Ukazuje, že Eaton odpovědi překroutil ještě víc, než se předtím zdálo.

Murray na Twitteru Eatona několik dní otravoval tím, že požadoval, aby záznam rozhovoru publikoval. Ve středu vítězoslavně oznámil: „Pro všechny, kteří se diví, proč jsem přestal George Eatona vyzývat, aby zveřejnil nahrávku: je to proto, že jsem ji získal.“ Jak se k ní dostal, nezmiňuje. New Statesman zahájil interní vyšetřování. Britská média mluví o válce týdeníků. K nahrávkám se mezitím dostalo i rádio BBC, jež části v rámci rozhovoru se Scrutonem zveřejnilo. Pasáže zveřejněné BBC podporují Murrayův přepis, ne Eatonův.

Pobouření vyvolaly tři pasáže. V jedné měl Scruton označit Číňany za roboty, ve druhé měl být antisemitský a ve třetí měl být islamofobní a bránit maďarského premiéra Viktora Orbána. Co tedy Scruton opravdu řekl?

Ohledně Orbána a muslimů: „Myslím, že mu moc vystoupala do hlavy. Udělal některá rozhodnutí, která jsou u Maďarů velmi populární. Maďaři byli extrémně znepokojeni touto náhlou invazí velkých muslimských kmenů ze Středního východu. A musíte si pamatovat, že jejich dějiny vztahů s islámem nejsou příliš šťastné.“ To je celkem přesný popis migrační krize z roku 2015, jejíž zvládnutí pomohlo Orbánovi upevnit jeho postavení. V rozhovoru pro BBC Scruton přiznal, že obrat „invaze muslimských kmenů“ nebyl nejdiplomatičtější, ale dobře popisoval vnímání obyčejných Maďarů – a v tomto kontextu je potřeba ho vnímat.

Když se měl dopustit antisemitských výroků, Scruton odpovídal na Eatonovu otázku ohledně výrazu „Sorosova říše“, který kdysi použil. „To je to, co jsem učinil špatně? Mluvil jsem tehdy o Maďarsku, že ano? A každý, kdo si myslí, že v Maďarsku není Sorosova říše, nesledoval fakta. Není to nutně říše Židů, to je takový nesmysl.“ Dále si zoufá nad historií antisemitismu v Maďarsku a dodává: „Kdybyste měl v Maďarsku politické hnutí, které by nějakým způsobem vylučovalo Židy, byl byste zatraceně hloupý, neboť oni jsou jediní, kteří tam myslí.“ Vyjádření je tedy spíše filosemitské než antisemitské.

Pasáž ohledně Číňanů vznikla jako odpověď na otázku ohledně budoucnosti lidstva. „Myslím, že za rohem jsou problémy, které ignorujeme, jako je vzestup Číny. Na masové politice čínského druhu a reglementaci obyčejného bytí je něco docela strašidelného. My vymýšlíme roboty – a oni v určitém smyslu vymýšlejí roboty ze svých vlastních lidí tím, že omezují, co mohou dělat. Tím z každého Číňana dělají repliku toho dalšího – a to je velmi strašidelné. Možná o tom nevím dostatečně, abych se k tomu mohl vyjadřovat, ale jejich politika je taková a zahraniční politika je taková. A koncentrační tábory se vrátily, aby tam mohli ,převychovávat muslimy‘.“ Scruton tedy jasně kritizuje orwellowské tendence Čínské vlády, a navíc se zastává ujgurských muslimů, které Čína soustavně diskriminuje.

Muslimů se zastává i v další části, již Eaton nepublikoval. „Muslimové, kteří akceptují mekkánský způsob života, jsou jasně perfektní občané. Mají vnitřní klid, který by občané měli mít. Měli bychom se naučit to ocenit a podporovat.“ To je na hony vzdálené islamofobii, z níž Eaton Scrutona očerňoval.

Ze zveřejnění celých klíčových úryvků je jasné, že Scruton se vyjadřoval přesně opačně, než Eaton tvrdil. Rozhovor, tak jak ho prezentoval Eaton, byl úspěšným pokusem, jak Scrutona zničit, a jasným příkladem „fake news“. Eaton má štěstí, že Scruton je lepší člověk než on. V rozhovoru pro BBC byl smutný především z postupu konzervativní vlády. Na adresu Eatona řekl, že ho neobviňuje ze zlomyslnosti a nechce mu zničit život.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články